Zniesienie obowiązku szczepień ochronnych? Sejm odrzuca obywatelski projekt ustawy większością głosów

Sejm zdecydował, szczepienie ochronne wciąż będą w Polsce obowiązkowe.
Sejm zdecydował, szczepienie ochronne wciąż będą w Polsce obowiązkowe. Fot. Kamil Broszko / Agencja Gazeta
Sejm większością głosów odrzucił projekt antyszczepionkowców. To oznacza, że szczepienia ochronne wciąż będą w Polsce obowiązkowe. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowało zaledwie dziesięciu posłów, a szesnastu wstrzymało się od głosu.


Posłowie odrzucili obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień ochronnych w Polsce. W czwartek wieczorem projekt został negatywnie zaopiniowany przez sejmową komisję. Decyzja posłów oznacza, że szczepienia ochronne wciąż będą w Polsce obowiązkowe.

W głosowaniu wzięło udział 354 posłów. 10 było za przyjęciem obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień. Za odrzuceniem projektu zagłosowało PO, PiS, Nowoczesna, PSL, większość posłów z kół Wolni i Solidarni oraz Liberalno-Społeczni.

Przeciwko odrzuceniu projektu był Jarosław Porwich, Anna Maria Siarkowska, Marek Jakubiak, Janusz Sanocki, Magdalena Błeńska, Jacek Wilk, Andrzej Kobylarz, Jarosław Sachajko i Paweł Skutecki i Robert Winnicki. W Klubie Kukiz'15 trzynastu posłów wstrzymało się od głosu, między innymi Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka.

Obywatelski projekt zakładał pełną dobrowolność szczepień oraz nakładał na lekarzy nakaz informowania pacjentów o ryzyku związanym ze szczepieniem, obowiązek wywiadu lekarskiego po szczepieniu oraz daje rodzicom możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.


Zdaniem lekarzy takie podejście do pacjentów skutkowałoby zmniejszeniem liczby zaszczepionych osób. Od kilkunastu dni mamy w Polsce przedsmak tego, czym to się może skończyć. W podwarszawskim Pruszkowie i w województwie zachodniopomorskim zaczęła się rozprzestrzeniać odra.

źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...