Trzy miliony dolarów dla najlepszych naukowców. Rosyjski oligarcha nagradza fizyków

Fizycy teoretyczni badają największe tajemnice kosmosu
Fizycy teoretyczni badają największe tajemnice kosmosu Fot. Sweetie187 / http://www.flickr.com/photos/58782395@N03/5518988345/ / CC BY http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Jurij Milner, rosyjski potentat internetowy i z wykształcenia fizyk, postanowił wyłożyć część swojego potężnego majątku dla kolegów po fachu ciułających grosze na uniwersytetach. Ufundował nagrodę, której wartość jest trzykrotnie wyższa od słynnego Nobla.


Internetowy magnat, który kontroluje trzy czwarte rosyjskiego rynku w sieci, chce wesprzeć fizyków teoretycznych. Tych, których kosmicznie ciężka praca jest najczęściej niedoceniana z prostego powodu – mało kto potrafi zrozumieć ich dziedzinę nauki. Przesiąknięta najtrudniejszą matematyką i zajmująca się fundamentami świata, jest też podatna na błędy.

Przeczytaj również: Gry w służbie nauki. Jak wykorzystać komputerowych maniaków dla dobra ludzkości?

Nic się nie stanie, jeśli te teorie nie doczekają się potwierdzenia. Najbardziej spektakularne prace pchają naukę do przodu i nawet z negatywnego wyniku badacze potrafią wyciągnąć naukę – twierdzi Milner. I dodaje: – Jestem przekonany, że najlepsi przedstawiciele nauki powinni zarabiać nie gorzej od, powiedzmy, maklerów na giełdzie.


Choć ufundowana przez szwedzkiego naukowca i przemysłowca Alfreda Nobla nagroda wciąż jest najbardziej znaną i prestiżową w świecie nauki, to co raz więcej jest takich, które dorównują, bądź prześcigają je w wartości.

Zobacz także: Najdłużej trwający eksperyment naukowy i najnudniejsza transmisja internetowa na świecie

Od 2004 r. Run Run Shaw, filantrop i magnat medialny z Hongkongu, nagradza 1 mln dol. osiągnięcia z astronomii, medycyny i matematyki. A norweski biznesmen Fred Kavli co dwa lata przyznaje trzy nagrody po 1 mln dol. badaczom "najmniejszego" (nanotechnologii), "największego" (kosmosu) oraz "najbardziej złożonego" (mózgu).


Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...