Polska przegrała przed Trybunałem Praw Człowieka. Musi zapłacić odszkodowania za ekshumacje smoleńskie

Wyrok zapadł i nie jest on po myśli naszego rządu.
Wyrok zapadł i nie jest on po myśli naszego rządu. Fot. Marcin Stępień/Agencja Gazeta
Polska nie odwołała się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że ekshumacje dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka. Polscy podatnicy zapłacą po 16 tys. euro odszkodowania skarżącym rodzinom.


We wrześniu Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że przeprowadzając ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej, których rodziny nie wyraziły na to zgody, Polska naruszyła art. 8 Konwencji Praw Człowieka. Zgodnie z wspomnianym artykułem, "każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego". Wniosek do Trybunału skierowały rodziny Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego.

Trybunał w wyroku nakazał ponadto zapłatę przez państwo polskie po 16 tysięcy euro odszkodowania obu rodzinom. Koszty poniosą oczywiście wszyscy podatnicy. Wyrok otwiera także możliwość dochodzenia swoich praw przez resztę rodzin, które nie zgadzały się na otwarcie grobów ich bliskich, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Przypomnijmy, w październiku 2016 r. prokurator prowadzący postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej postanowił przeprowadzić autopsji ciał jej ofiar. Planowano dokonać ekshumacji 83 ofiar. W większości przypadków rodziny ofiar protestowały, a ekshumacje odbyły się wbrew ich woli.


źródło: wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...