Przez lata był królem polskiej energetyki. Kim jest Paweł Olechnowicz?

Paweł Olechnowicz, były prezes Grupy Lotos.
Paweł Olechnowicz, były prezes Grupy Lotos. Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Orędownik współpracy energetycznej z Rosją i stworzenia umowy o wolnym handlu Unii Europejskiej z USA. – Wolny rynek daje bardzo wiele, a współpraca, jakakolwiek by nie była, daje jeszcze więcej – przekonywał przed czterema laty były prezes Lotosu.


Paweł Olechnowicz przez lata zajmował się kwestiami polskiej energetyki. Między 2002 a 2016 rokiem pełnił stanowisko prezesa zarządu Grupy Lotos, do 2003 roku funkcjonującej pod nazwą Rafineria Gdańska. 13 kwietnia 2016 stracił swoje stanowisko na rzecz byłego wiceprezesa PZU – Roberta Pietryszyna.

W roku 2008 Olechnowicz i menedżerowie Lotosu ogłosili, że dzięki zakupionym koncesjom wydobywczym w 2009 r. zaczną wydobycie w rejonie złoża Yme na Morzu Północnym. Grupa Lotos zapowiadała w strategii, że w 2012 roku wydobywać będzie milion ton ropy, a w 2015 r. aż 20 procent (czyli 2 miliony ton) przerabianej ropy będzie miała z własnego wydobycia. Inwestycja nie przyniosła planowanych wyników.Po wybuchu kryzysu na Ukrainie w 2014 roku Olechnowicz mówił o potencjalnych profitach płynących z rozpoczęcia współpracy energetycznej z Rosją. W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach mówił, że "Polska powinna poszukiwać partnerstwa z rosyjskimi firmami tak, by nie stwarzało to zagrożenia".

– Jako Unia Europejska przespaliśmy to, co Rosja robiła przez wiele lat. Zbudowała bardzo silne biznesowe, jednostronne relacje z ważnymi graczami na Zachodzie – głosił. Jednocześnie Olechnowicz był zapalonym orędownikiem stworzenia umowy o wolnym handlu Unii Europejskiej z USA.


Urodzony na Litwie
Paweł Olechnowicz urodził się w 1952 roku w Puszczy Obalskiej na Wileńszczyźnie. Jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów z zakresu organizacji, ekonomiki i zarządzania przemysłem na Politechnice Gdańskiej.

W latach 1990–1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd., producenta stacji i systemów elektroenergetycznych, aparatury elektrycznej, aparatur rozdzielczych wysokich, średnich oraz niskich napięć. W okresie 1999–2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A. 12 marca 2002 został prezesem Grupy Lotos.

W 2009 został prezesem Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego. Po skończeniu kadencji w roku 2013 pozostawał w zarządzie Forum do roku 2018.

Wyróżnienia
W roku 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Pawła Olechnowicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później magazyn ekonomiczny Polish Market uhonorował byłego prezesa Grupy Lotos Perłą Honorową Polskiej Gospodarki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem