PILNE Nurkowie odnaleźli w jeziorze ciało Piotra Staraka

Większe, bardziej nowoczesne i bez szaleństw. Nowe Audi Q3 to spełnienie marzeń fanów marki

Nowe Audi Q3 spodoba się przede wszystkim... przekonanym do niego. Fot. naTemat
Obecne od 2011 roku na rynku Audi Q3 doczekało się nowej generacji. I choć złośliwi powiedzą, że nowy model wygląda zupełnie tak jak poprzedni, to zupełnie nowe auto. Zaprojektowane dokładnie dla tych, którzy nie mieszkają w centrum miasta, ale i... nie mieszkają poza nim.


Nie bez powodu zacząłem w ten sposób ten tekst. Gdzie bowiem mieszka klient na nowe Audi Q3? Według przedstawicieli marki w pobliżu dużych miast, gdzie nie zawsze droga dojazdowa jest najlepsza, ale jednocześnie potrzebne jest auto na tyle "małe", że będzie wygodne w użytkowaniu w mieście. Posłużmy się więc przykładem warszawskim. To auto dla ludzi, którzy mieszkają w Izabelinie czy gdzieś na osiedlu domów jednorodzinnych w Legionowie.
Właśnie dla nich powstało nowe Audi Q3. Nowe, choć wygląda trochę jak ewolucja starego, ale kliencie firmy raczej nie gustują w szaleństwach. Ja miałem okazję zapoznać się z nim jednak w trochę innych warunkach niż w tych, które są przewidywane: w trasie z Warszawy do Krakowa i z powrotem. I w tym czasie zdążyłem poznać Q3 całkiem dobrze.


Gdzieś już to widziałeś
Audi Q3 drugiej generacji powstało tak jak większość Audi 0 na drodze ewolucji. Tego oczekują klienci i tak zmieniają się samochody z Ingolstadt. Powoli, dostojnie. Oczywiści różnice w wyglądzie zewnętrznym względem poprzednika są - grill jest teraz większy, w oktagonalnym, charakterystycznym dla nowych Audi stylu, do tego mamy nowe reflektory w technologii LED. Aha - widzicie pionowe żebra we wspomnianym grillu? To cecha charakterystyczna aut z serii Q. Limuzyny mają poziome.
Auto wyraźnie się także rozrosło - teraz ma 4485 milimetrów, czyli o prawie 100 milimetrów więcej od poprzednika. Najbardziej rozrósł się rozstaw osi - aż o 78 mm.

Co z tego wynika? W środku nowego Q3 jest przede wszystkim... bardzo dużo miejsca. W Audi wprost mówią, że to teraz auto rodzinne. I rzeczywiście - zwłaszcza z przodu można się zdziwić ilością przestrzeni. Ja w "suvowatych" autach lubię wysoko podnieść fotel, żeby mieć dobrą widoczność. Sam też nie jestem najniższy, a mimo to w nowym Q3 do podsufitki było jeszcze daaleeeko. Na boki także jest dużo miejsca.
Z tyłu spokojnie zmieszczą się dwie dorosłe osoby lub... dwoje dzieci w fotelikach. I co ważne, do bagażnika wtedy wejdą jeszcze dwa wózki. Ten ma bowiem co najmniej 530 litrów, czyli więcej niż A4 Avant. A na dodatek ponieważ tylną kanapę można przesuwać (oraz regulować kąt oparcia), pojemność można zwiększyć do niemal 700 litrów. To bardzo dobre wyniki.


Samo wnętrze wygląda natomiast dokładnie tak, jak wyglądają teraz modele Audi. Czyli schludnie, bardzo nowocześnie, na środku jest duży ekran multimedialny (ten sam co w droższych modelach, choćby A8), a za kierownicą oczy cieszy duży, wirtualny kokpit. Poniżej środkowego ekranu nie ma natomiast kolejnego ekranu jak w np. A6. Jest zestaw tradycyjnych pokręteł do obsługi klimatyzacji, co w sumie... oceniam na plus.
Minus? Nie ma szans na wyświetlacz przezierny. HUD nie jest dostępny w ogóle, nawet jako opcja. Poza tym w droższych wersjach wyposażenia pojawiają się naprawdę fajne materiały. Spójrzcie na zdjęciach na te pomarańczowe akcenty z alcantary. Jest naprawdę przyjemna w dotyku i efektowna.

Silniki coraz mniejsze
Audi Q3 napędzają bardzo tradycyjne jednostki - benzynowe lub wysokoprężne. W ofercie nie ma żadnych hybryd, czy to zwyczajnych, czy tzw. miękkich. Sam testowałem dwa najsłabsze motory - benzynowy o pojemności 1,5 litra oraz dwulitrowe TDI. Oba mają po 150 koni mechanicznych, całkiem sensowny moment obrotowy i... nie zapewniają żadnych większych wrażeń kierowcy.
To typowe jednostki, które mają za zadanie przetransportować kierowcę i pasażerów z punktu A do punktu B. Na szczęście wywiązują się z tego zadania wyśmienicie - bo kiedy już zapomnicie o wielkich V8 i zejdziecie na ziemię, to uświadomicie sobie, że oba silniki są wystarczająco sprawne do jazdy w trasie (TFSI nieco ponad dziewięć sekund do setki) i przede wszystkim ekonomiczne. W półtoralitrowym benzyniaku jadąc dynamicznie w trasie (głównie drogami szybkiego ruchu) na sto kilometrów Q3 zadowala się ok. 9 litrami paliwa.

Diesel chce nawet litr mniej - a dodajmy, że silnik TFSI był spięty z siedmiobiegowym S tronikiem, a TDI z manualną, sześciobiegową przekładnią, więc obroty w trasie były wyższe. Do tego dochodzi napęd quattro. Więc wynik tym bardziej godny uznania.
Zamiast emocji jest komfort
Wspomniałem już, że na emocje z tymi jednostkami nie ma co liczyć. Ale na komfort już jak najbardziej. W Q3 nawet przy wyższych prędkościach jest stosunkowo cicho, choć silnik TDI lubi trochę poklekotać. To wszystko jednak dobrze koresponduje z jazdą, która jest nad wyraz stonowana.

Podróż w Q3 nie jest może emocjonująca, ale na pewno nie męczy. Samochód dobrze wybiera nierówności (przynajmniej dopóki nie zamówicie niskoprofilowych opon i gigantycznych obręczy kół), jest też dość stabilny w zakrętach. I daje kierowcy poczucie pewności siebie. Zwłaszcza wersja z napędem quattro na krętym fragmencie drogi krajowej już pod Krakowem świetnie zawijała się w zakrętach.
Dodajmy jeszcze, że w drodze powrotnej wpadłem w śnieżycę. I nawet pomimo intensywnych opadów Q3 z quattro było niewzruszone.

Tych, którzy jednak chcieliby zyskać też trochę emocji ze swojego Q3, od razu informuję, że choć zapewne najpopularniejsze będą takie jednostki jak w teście, auto można też zamówić z mocniejszy silnikiem. Są jeszcze więc 190-konne silniki benzynowe i diesla, a najdroższy (i najszybszy) jest silnik 45 TFSI. 230 koni mechanicznych to już coś. Ewentualne wersje S i RS to raczej pieśń przyszłości.
Kto to kupi?
Na to pytanie odpowiedziałem już w zasadzie na początku tekstu. Q3 to jeden z większych hitów niemieckiej marki dzięki swojej uniwersalności i w miarę przystępnej (jak na Audi) cenie. To będzie samochód popularny wszędzie tam, gdzie powstają osiedla nowych domów jednorodzinnych czy szeregowców. W razie czego będzie można dojechać do domu i zimą, jeśli się okaże, że deweloper zbudował osiedle przy polnej drodze. Ale Q3 będzie też dobre do zawiezienia dzieci do szkoły czy na zakupy. Samochód do tańca i do różańca - i dlatego jest skazany na sukces.

Q3 cennikowo zaczyna się od prawie 140 tysięcy złotych za wersję ze 150-konnym TFSI i manualną skrzynią biegów. Oczywiście jak to w markach premium, nic nie przeszkadza w zamówieniu wersji o sto tysięcy droższej. Ale zapewne właśnie takich egzemplarzy poniżej dwustu tysięcy złotych zacznie przybywać niedługo na polskich osiedlach.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"