Kaczyński skomentował śmierć Jana Olszewskiego. "Odszedł człowiek wybitny"

Jarosław Kaczyński skomentował śmierć Jana Olszewskiego.
Jarosław Kaczyński skomentował śmierć Jana Olszewskiego. Fot. Michał Walczak / Agencja Gazeta
Lider PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do śmierci Jana Olszewskiego. Były premier zmarł w czwartek wieczorem w wieku 88 lat w warszawskim szpitalu. Kilka dni temu stracił przytomność i nie było z nim kontaktu.


"Polska poniosła wielką stratę. Odszedł Jan Olszewski człowiek wybitny, zasłużony dla niepodległości, jeden z liderów obozu patriotycznego. Niech spoczywa w pokoju. Wyrazy współczucia dla Rodziny i najbliższych" – zacytowała słowa Jarosława Kaczyńskiego rzeczniczka PiS Beata Mazurek.


Jan Olszewski zmarł późnym wieczorem w czwartek w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Przebywał tam od kilku dni. Nie było z nim kontaktu i stracił świadomość. Były premier z poważnymi problemami zdrowotnymi zmagał się od 2011 roku, kiedy doznał udaru mózgu.

W najnowszej historii Polski najbardziej znany pozostanie dzięki tzw. nocy teczek z 4 czerwca 1992 roku. Wtedy Sejm odwołał jego rząd, a stało się tak w następstwie ujawnienia przez Antoniego Macierewicza archiwów SB z listą współpracowników służb specjalnych PRL. Od tamtego czasu rząd Jana Olszewskiego jest dla prawicy mitem założycielskim.


Jan Olszewski już po odwołaniu swojego rządu zaczął tworzyć jego mit, który do dziś podtrzymuje PiS. Miał to być "rząd przełomu", który chciał zdekomunizować władzę i służby mundurowe. Do jego szybkiego upadku miały doprowadzić osoby związane ze służbami specjalnymi PRL, a cała operacja została zaakceptowana na tajnej naradzie z udziałem Lecha Wałęsy – brzmiała narracja prawicowych środowisk.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...