Rząd podał szczegóły uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego i żałoby narodowej

Michał Dworczyk z KPRM podał szczegóły uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego.
Michał Dworczyk z KPRM podał szczegóły uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Były premier spocznie na wojskowych Powązkach. Kancelaria Premiera będzie organizatorem pogrzebu w ścisłym ustaleniu z wolą rodziny – poinformował szef KRPM Michał Dworczyk.


O godz. 9 w piątek nastąpi przybycie trumny do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Trumna potem zostanie wystawiona w holu. Do godz. 19 będzie można oddawać Janowi Olszewskiemu hołd. O godz. 18 odbędzie się msza żałobna w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Następnie trumna zostanie przewieziona do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10. W sobotę o godz. 11.00 w Archikatedrze św. Jana odbędzie się msza żałobna. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy na Cmentarz Pojskowy na Powązkach.

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego zgodnie z zapowiedziami ma obowiązywać w piątek i w sobotę. Potrwa dokładnie od północy w nocy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę. Mówił o tym wcześniej w TVP Info wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Ogłoszenie żałoby narodowej oznacza m.in., że odwołana zostanie większość imprez masowych m.in. wydarzenia sportowe czy koncerty. Wiele stacji telewizyjnych i radiowych zmieni również program na bardziej stonowany.

Jan Olszewski zmarł w czwartek wieczorem. Kilka dni wcześniej trafił do szpitala. Olszewski był premierem od końca 1991 r. do czerwca 1992 r. Powołał go na to stanowisko prezydent Lech Wałęsa. Po ujawnieniu przez Antoniego Macierewicza archiwów SB doszło do upadku rządu Olszewskiego. Bezpośrednim tego następstwem była tzw. noc teczek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...