Janusz P. stanie przed sądem. Jest akt oskarżenia wobec byłego polityka

Jest akt oskarżenia wobec Janusza P.
Jest akt oskarżenia wobec Janusza P. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Chodzi o podatek w wysokości ok. miliona złotych. Prokuratura zarzuca Januszowi P. uszczuplenie państwowej kasy o taką właśnie sumę. Były polityk, szef Twojego Ruchu, nie przyznaje się do winy. Jak dowiedział się RMF FM, akt oskarżenia wobec Janusza P. właśnie trafił do sądu.


Stołeczna prokuratura twierdzi, że były polityk dopuścił się przestępstwa skarbowego. Janusz P. miał uchylić się od zapłacenia podatku od zbycia akcji i udziałów w jednym ze swych przedsiębiorstw oraz towarzystwie inwestycyjnym.

Według ustaleń śledczych Janusz P. miał z tego tytułu osiągnąć dochód w wysokości 5 i pół miliona złotych. Należny podatek od tej sumy wynosił około miliona złotych. Problem w tym, że były polityk z obowiązku tego się nie wywiązał. Janusz P. nie przyznał się do winy. Prokuratura uznała jednak, że są podstawy, aby skierować akt oskarżenia. Były szef Twojego Ruchu stanie więc przed sądem.


Transakcje sprzed lat
O problemach prawnych Janusza P. pisaliśmy latem ubiegłego roku. Wówczas służby skarbowe na wniosek prokuratury przeszukały firmę, która prowadzi jego księgowość. Sprawa dotyczy transakcji sprzed kilkunastu lat.

Janusz P. założył spółkę Jabłonna, poprzez którą kontrolował Polmos Lublin, produkujący m.in. wódkę Żołądkową Gorzką. W 2006 roku po wprowadzeniu spółki na giełdę sprzedał jej akcje.

W 2001 roku spółka należąca do Janusza P. kupiła lubelski Polmos. Kwota wyniosła 16 mln zł. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2006 roku wykazał, że transakcja sprzedaży akcji lubelskich zakładów na rzecz Jabłonnej była niekorzystna dla skarbu państwa. Wszystko ze względu na wynegocjowanie niskiej ceny akcji.


Janusz P. kontrolował 80 proc. akcji Polmosu Lublin. Milion akcji Polmosu były polityk sprzedał po 50 zł w ofercie publicznej. Udział spółki Jabłonna w kapitale Polmosu spadł wówczas do 41 proc. Później sprzedał spółkę Jabłonna na rzecz funduszy Oaktree Capital Management, tyle że cena transakcji nie została ujawniona.


W ostatnim czasie o Januszu P. głośno było ze względu na finansowe wsparcie, jakiego udzielił Wiośnie, czyli partii Roberta Biedronia.

Palikot komentuje
Już po publikacji tego artykułu polityk krótko odniósł się na Twitterze do medialnych doniesień, zamieszczając komentarz swojego pełnomocnika prawnego. Poinformował, że po latach zapłacił domiar podatkowy w wysokości ponad 2 mln zł. "Jestem głęboko przekonany, że akt oskarżenia w tej sprawie jest chybiony" – ocenił mec. Mikołaj Pietrzak.


źródło: rmf24.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO