Zupełnie nowe 500+, tym razem dla jednej grupy. PiS mówi, że od Kaczyńskiego, ale to nie tak

Prezes Jarosław Kaczyński spotkał się w sobotę z rolnikami na konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki.
Prezes Jarosław Kaczyński spotkał się w sobotę z rolnikami na konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
"Najmniej, podkreślam to słowo, najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od każdej krowy" – o takich dopłatach dla rolników mówił Jarosław Kaczyński. Jak się okazuje, to nie do końca tak. Co przyznał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, gdy dopytywano, skąd na to wziąć pieniądze.


Jarosław Kaczyński spotkał się w sobotę z rolnikami na konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki. Prezes rządzącej partii nie krył, czym według niego jest Unia Europejska z punktu widzenia polskiej wsi.

– Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nie było tych środków (Z Unii Europejskiej – red.) – mówił. – Wszystko byłoby droższe. My, partia rządząca, rząd musimy zabiegać o to, co daje Europa, ale daje nie z łaski, tylko z konieczności, by było to przyznawane naszemu krajowi we właściwych rozmiarach – przekonywał Kaczyński.


Prezes PiS zachwalał przy tym ofertę partii dotyczącą rzucanych obietnic. – Nam się, drodzy państwo, mnożą te piątki – mówił, wspominając choćby o obietnicy 500+ na każde dziecko, z których skorzysta także polska wieś. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości (przed laty związany z PSL) Zbigniew Kuźmiuk napisał na Twitterze dokładniej, o co chodzi w obietnicah dopłat do hodowli świń i krów.


Ta obietnica wywołała wiele drwin. "2 wieże w każdej gminie też obiecuje? O tablicy ze zdjęciem Prezesa w otoczeniu Ardanowskiego i Jurgiela proszę nie zapominać" – kpił były prezes ludowców Janusz Piechociński.

A gdy pojawiły się pytania o to, czy w budżecie wystarczy środków na to, aby 100+ na tucznika lub 500+ na sztukę bydła dopłacać do hodowli tuczników, europoseł Kuźmiuk wyjaśnił, że to nie tak. Bo te pieniądze mają pochodzić z budżetu UE – konkretnie z II filara WPR (Wspólnej polityki rolnej – przyp. red.). Zapowiedziane nowe dopłaty dla rolników mają obowiązywać od następnej perspektywy finansowej UE, czyli od roku 2021.


Nowa deklaracja prezesa PiS wywołała lawinę komentarzy. Obietnice szybko ochrzczono mianem programów "krowa plus" i "świnia plus".


Mateusz Morawiecki zapowiedział w Kadzidle starania PiS o wyższe dopłaty dla wsi.
Wiemy dobrze, że trudno jest, żeby wróbelek pływał tak samo sprawnie jak rekin. Nie można wymagać, żeby małe przetwórstwo było tak sprawne jak wielkie korporacje. Dlatego przygotowaliśmy regulację, dzięki której mały przedsiębiorca dostanie do pół miliona złotych dopłaty na różne przedsięwzięcia, żeby mógł konkurować na rynku z większymi przedsiębiorcami – mówił premier w Kadzidle.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi