"Czujemy się w obowiązku zabrać głos". Niepełnosprawni krytykują "Taniec z Gwiazdami" i Joannę Mazur

Rada Zawodników w PZSN "Start" skrytykowała Joannę Mazur.
Rada Zawodników w PZSN "Start" skrytykowała Joannę Mazur. Fot. Screen / Polsat
W ostatnim odcinku "Tańca z Gwiazdami" pokazano spartańskie warunki mieszkaniowe jednej z uczestniczek – niewidomej biegaczki Joanny Mazur. Ona sama przyznała po emisji programu, że niewidomym sportowcom jest bardzo trudno uzyskać pomoc i finansowanie. Innego zdania jest Rada Zawodników w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start", która wydała oświadczenie.


Joanna Mazur jest mistrzynią świata w biegu na 1500 metrów i trzykrotną mistrzynią Europy. Mimo to mieszka w pokoiku z łazienką na korytarzu w jednym z krakowskich internatów. Jej mieszkanie pokazali realizatorzy programu "Taniec z Gwiazdami", w którym paraolimpijka bierze udział.


Widzowie "TzG" byli zbulwersowani warunkami mieszkaniowymi Joanny Mazur i postanowili jej pomóc organizując zbiórki pieniężne, które okazały się sukcesem. Paraolimpijka po emisji programu podzieliła się wspomnieniami z poprzednich zgrupowań i współpracą z Ministerstwem Sportu.


Okazało się, że sportowcy z niepełnosprawnościami mają pod górkę nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Mazur mówiła, że nie raz nie zakwalifikowała się na ministerialne stypendium.

Na odpowiedź ministerstwa nie trzeba było dużo czekać. Resort sportu wystosował oświadczenie, w którym wykazał, w jaki sposób pomagał Mazur. Ale jak szybko zauważyli internauci zwroty za szkolenia, czy przejazdy to nie pieniądze na życie, których paraolimpijka dostała niewiele, bo 10 tys. zł przez cały rok.


Nie jest źle?
Swoje stanowisko przedstawiła także Rada Zawodników w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start". Jej zarząd skrytykował wizerunek niepełnosprawnych sportowców, który przedstawiono w "Tańcu z Gwiazdami". Dostało się także Joannie Mazur.

"Po wyemitowaniu ostatniego odcinka programu »Taniec z Gwiazdami – Dancing with the Stars« w dniu 05.04.2019 roku i przedstawieniu w mediach sytuacji w jakiej znajduje się Joanna Mazur, czujemy się w obowiązku zabrać głos w tej sprawie.

Po medialnej burzy jaką wywołała przedstawiona sytuacja warunków mieszkaniowych Joanny Mazur, z dnia na dzień docierają do nas ze środowiska paraolimpijskiego głosy sprzeciwu i prośby o zatrzymanie tej karuzeli odnoszącej się do nieprawdy dotyczącej wizerunku osób niepełnosprawnych – nas sportowców, paraolimpijczyków, jaką przekazuje telewizja" – czytamy w oświadczeniu.

"Nie chcemy by był utrwalany wizerunek osoby niepełnosprawnej, jako liczącej na litość innych ludzi. Sport osób niepełnosprawnych na przestrzeni wielu lat rozwinął się dość mocno pod względem poziomu sportowego oraz finansowania przygotowań do zawodów. Zawodnicy mają zapewnione warunki, które Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych 'Start' i Polski Komitet Paraolimpijski wciąż starają się poprawiać"

Członkowie rady podkreślili także, że ich współpraca z resortem sportu jest z roku na rok coraz lepsza. Ale innego zdania są inni sportowcy z niepełnosprawnościami. Według nich jest nawet gorzej niż przedstawia to Joanna Mazur, a wielu z nich nie może o tym powiedzieć w godzinach największej oglądalności w TV. "Drugi rok z rzędu odmówiono mi środków na szkolenie indywidualne po złotym medalu Mistrzostw Świata 2017, Rekordzie Świata w 2017, Rekordzie Europy w 2018 i złotym oraz srebrnym medalu Mistrzostw Europy 2018. Może razem zdziałamy więcej?" – napisała na Facebooku paraolimpijka Oliwia Jabłońska.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Nasza dyplomacja znowu zawiodła
0 0"My Kaszubi...". Tusk na pożegnanie z Radą Europejską powiedział kilka słów od serca

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką