PiS ma nowy plan ws. nauczycieli. W ten sposób wytrącą strajkującym ostatnią broń

Z egzaminami w czasie strajku minister Anna Zalewska poradziła sobie zmieniając rozporządzenie. Z promocją do następnej klasy może być podobnie.
Z egzaminami w czasie strajku minister Anna Zalewska poradziła sobie zmieniając rozporządzenie. Z promocją do następnej klasy może być podobnie. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Co będzie, jeśli strajk się przedłuży? – to pytanie zadaje sobie wielu uczniów i ich rodziców. Niektórzy nauczyciele co jakiś czas mówią o groźbie braku klasyfikacji dzieci do następnej klasy. Najszybciej ten problem będzie dotyczyć maturzystów – oni muszą mieć wszystkie oceny końcowe, aby móc przystąpić do egzaminu dojrzałości. Europoseł PiS Karol Karski zapewnia, że i na to znajdzie się sposób.


Na egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów rząd znalazł sposób. Komisje złożone z przypadkowych osób - duchownych, leśników czy funkcjonariuszy Służby Więziennej - zażegnały kryzys. Umożliwiło to wprowadzone tuż przed strajkiem rozporządzenie minister Anny Zalewskiej o dokooptowaniu do zespołów nadzorujących egzaminy osób spoza danej szkoły.

Jednak jak pisała w naTemat Aneta Olender, tak łatwo nie będzie w przypadku uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Jeśli strajk się przedłuży, nie będzie miał kto wystawić ocen (to musi się wydarzyć do 26 kwietnia), a co za tym idzie, abiturienci nie będą mogli podejść do matury.

Jeśli strajk będzie trwał dłużej, problem pojawi się też i w innych rocznikach. Gdyby bowiem nie odbyły się posiedzenia rad pedagogicznych, nie byłoby jak wystawić ocen końcowych i zdecydować o promocji uczniów do następnej klasy. Ale i na to PiS zamierza znaleźć doraźne rozwiązanie.


Przepisy zostaną zmienione
Europoseł Karol Karski w radiowej Jedynce zapewniał, że uda się uniknąć sytuacji, w której uczniowie nie otrzymają ocen. Zapowiedział, że w razie konieczności podpisane zostanie kolejne rozporządzenie, które zmieni zasady klasyfikowania uczniów – decyzja całej rady pedagogicznej nie będzie potrzebna.
Karol Karski
Prawo i Sprawiedliwość

Mam smutną wiadomość dla pana Broniarza: jeśli rzeczywiście istniałoby takie zagrożenie, to przepisy zostaną zmienione po raz kolejny. Prawo do klasyfikowania dzieci otrzymają dyrektorzy szkół.

Polskie Radio Program I
Przed weekendem szef ZNP Sławomir Broniarz ostrzegał, że tegoroczne matury w związku z nauczycielskim strajkiem mogą być zagrożone. Minister Anna Zalewska komentowała, że brak decyzji o zwołaniu rady klasyfikacyjnej "to absolutnie niemożliwa sytuacja". – To nie tylko nieprzystąpienie do matury, ale to jest powtarzanie roku. Nie wyobrażamy sobie, i państwo również, że do takiej sytuacji mogłoby dojść – podkreślała.

źródło: polskieradio.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii