Kontrowersje wokół odbudowy Notre Dame. Dach katedry będzie wykonany ze szkła?

Notre Dame uznawana jest za jeden z symboli Francji.
Notre Dame uznawana jest za jeden z symboli Francji. Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta
Jedna z firm architektonicznych, które wezmą udział w konkursie na odbudowę paryskiej katedry, zaprezentowała wyjątkowo odważny projekt. W jego założeniach gotycka świątynia ma mieć szklany dach z nowoczesnym wykończeniem. Francuzi już protestują.


Firma Godart + Russel Architectes przedstawiła projekt, zakładający wzniesienie przezroczystego dachu. Osoby zwiedzające świątynię będą mogły dzięki niemu mieć widok na panoramę stolicy. Przedsiębiorstwo zaproponowało również, że iglica będzie wykonana z miedzianych elementów.

Mieszkańcom Paryża nie spodobał się pomysł unowocześniania Notre Dame. W sieci pojawiło się wiele petycji, w których ludzie żądają od francuskich władz, aby katedra odbudowana była według schematu sprzed pożaru. Chcieliby, żeby budowla nie była połączeniem stylu gotyckiego z nowoczesnym. Tłumaczą się tym, że świątynia jest zabytkiem i nie powinno się na niej eksperymentować.

Jedna z internetowych petycji przeciwko modernizacji Notre Dame zebrała w ciągu ostatnich kilku dni ponad 8,5 tys. podpisów.Premier Edouard Philippe ogłosił niedawno konkurs dla architektów zainteresowanych stworzeniem projektu nowej iglicy. Nie wykluczył jej usunięcia.


Do pożaru w katedrze Notre Dame doszło w poniedziałek 15 kwietnia. Ogień pochłonął m.in. dach oraz iglicę. Odbudowę świątyni zaplanowano na 5 lat.

źródło: "L'Obs"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...