"Proszę nie wtrącać się w katolickie sprawy". Senator PiS odleciał komentując "sąd nad Judaszem"

Senator PiS Jan Żaryn mówił o wydarzeniach w Pruchniku. Zaapelował, by "nie wtrącać się w nasze sprawy".
Senator PiS Jan Żaryn mówił o wydarzeniach w Pruchniku. Zaapelował, by "nie wtrącać się w nasze sprawy". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dziwię się, że strona żydowska potrafi z lupą w ręce dojrzeć na globie jakiś Pruchnik - rzeczywistość totalnie marginalną – powiedział w Radiowej Trójce Jan Żaryn. Senator PiS w ten sposób skomentował rytualne spalenie kukły Judasza na Podkarpaciu. Polityk w związku z tą sprawą wystosował też zaskakujący apel.


Nie milkną komentarze po tym, co w Wielki Piątek zdarzyło się w Pruchniku. Na łamach naTemat opisaliśmy, jak mieszkańcy podkarpackiego miasta reagowali na "sąd nad Judaszem".

Tymczasem głos w sprawie kontrowersyjnego zdarzenia zabrał prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Polityk w Radiowej Trójce skomentował m.in. tekst autorstwa Dawida Warszawskiego "Ludobójstwo zaczyna się od obrządku", który ukazał się w "Gazecie Wyborczej". 


– Trzeba przypomnieć Dawidowi Warszawskiemu, że pozostało 11 z 12 apostołów. Niech się nie martwi tak bardzo Judaszem – stwierdził senator. – On był tragicznym przypadkiem człowieka, który lepiej by było, gdyby się nie narodził – dodał.

Po tych słowach polityk zwrócił się z apelem do dziennikarza. – Uprzejmie proszę pana Dawida Warszawskiego, aby się nie wtrącał w nie swoje sprawy. Jak zostanie katolikiem, sam zrozumie. Oczywiście zapraszamy do naszej wiary – stwierdził. Dawid Warszawski to pseudonim Konstantego Geberta, dziennikarza pochodzenia żydowskiego. 


Żaryn odniósł się również do stanowiska Światowego Kongresu Żydów ws. zdarzenia w Pruchniku. Jego zdaniem ta instytucja "nie powinna wtrącać się w nasze sprawy".

– Strona żydowska potrafi z lupą w ręce dojrzeć na globie jakiś Pruchnik - rzeczywistość totalnie marginalną, i zrobić z tego światowy rozgłos antywizerunkowy względem Polski – przekonywał polityk.

Kontrowersyjny rytuał w Pruchniku
Przypomnijmy, że wielkanocny rytuał w Pruchniku, który zgromadził setki mieszkańców miasta, w tym dzieci, był bardzo kontrowersyjny.

Dzieci otrzymały kije, żeby móc wymierzyć Judaszowi tradycyjne 30 ciosów. Następnie kukłę zawleczono nad rzekę, odcięto jej głowę i spalono. A to wszystko w Wielki Piątek, który w tym roku przypadał w rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.

źródło: Radiowa Trójka

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe