Witajcie w piekle. W przedostatnim odcinku "Gry o tron" emocje sięgają zenitu, ale pozostaje za dużo pytań

Deanerys Targaryen zmieniła się nie do poznania. Spostrzegawczy widzowie mogli się jednak tego spodziewać
Deanerys Targaryen zmieniła się nie do poznania. Spostrzegawczy widzowie mogli się jednak tego spodziewać Fot. Materiały prasowe HBO
Finałowy sezon "Gry o tron" budzi wśród widzów skrajne emocje, ale z pewnością ma wiele elementów, które pozostaną zapamiętane na długo - tak jak lwia część piątego odcinka. Niestety, jest też dużo wątków, które albo zostały brutalnie ucięte albo... są niepotrzebne.


UWAGA! Od tego momentu tekst zawiera spoilery dotyczące wydarzeń z 5. odcinka 8. sezonu
Serialowa epopeja HBO kończy się z ogromnym rozmachem. Jeśli "Bitwa o Winterfell" nie spełniła oczekiwań wielu fanów produkcji, to demolka z 5. odcinka wszystko powinna wynagrodzić. Podbój Królewskiej Przystani jest nie tylko spektakularny (przyda się naprawdę duży telewizor), ale i ujęty w estetycznych kadrach.
Na uwagę zasługuje też przekonująca gra aktorska - odtwórcy głównych ról przez te wszystkie sezony naprawdę się wyrobili.


Cleganebowl i szybkie egzekucje
Przedostatni odcinek nie opiera się wyłącznie na paleniu miasta przez Danerys na smoku à la Godzilla (choć z siłą ognia to chyba trochę przesadzono). Doczekaliśmy się wreszcie Cleganebowl, jak ochrzcili to fani, czyli bratobójczego pojedynku pomiędzy Ogarem a Górą. Szkoda, że nie rozliczyli się na pełnoprawnej arenie.
Kameralnych scen z dramatycznymi zwrotami akcji rzecz jasna również nie zabrakło. Ginie w nich kilka istotnych postaci, co jest charakterystyczne dla tego uniwersum, ale w tym odcinku śmierć sprawia wrażenie pospiesznych zabiegów w przypadkowych okolicznościach w celu dopięcia wątków (vide Varys, Qyburn). Z kolei czołowi bohaterowie są "nieśmiertelni". Nie milką więc echa narzekań na jakość 8. sezonu.Scenariusz wciąż kuleje
Wybijanie pierwszo- i drugoplanowych bohaterów wiąże się często z dziurami w scenariuszu. I nie chodzi tu o drobne wpadki, ale całe linie fabularne. Pytań dotyczących sensu niektórych wątków, które ciągnęły się przez kilka sezonów, jest od groma. A został tylko jeden odcinek.
Historie z Nocnym Królem i armią nieumarłych, Złotą Kampanią, romansem pomiędzy Brienne a Jaimem mogą się wydać niektórym totalnie zbędne dla całej fabuły. Czy usunięcie ich z poprzednich sezonów nie miałoby znaczącego wpływu na wydarzenia z przedostatniego i kolejnego odcinka?
Zdania są podzielone. Tym samym "Gra o tron" może powtórzyć casus "Zagubionych", czyli serialu pełnego niewyjaśnionych tajemnic scenariuszowych. A może autorzy celowo zostawiają luki, by odbiorca mógł użyć wyobraźni?"Coście uczynili naszym ulubieńcom!?"
Niekonsekwentny scenariusz to jedno. Widzowie wyrzucają twórcom zepsucie ich ulubionych postaci. Mnóstwo uwag tyczy się Jaimego Lannistera, który przez lata przechodził rewolucyjną przemianę, by teraz nagle wszystko poszło na marne.

Czytając opinie internautów nie można również nie zauważyć ubolewania nad bezsensowną furią Danerys, która z wyzwolicielki niewolników stała się rzeźnikiem cywili. Uważni widzowie jednak tego się spodziewali - o przesłankach stojących za przeobrażeniem Królowej Smoków w Szaloną Królową pisała Ola Gersz. Teraz już wiemy, że we wcześniejszej wizji owej bohaterki wcale nie padał śnieg, a... popiół.
Pozostaje jeszcze jedno pytanie: ciekawe co teraz zrobią rodzice, którzy nazwali swoje córki na cześć... ludobójczyni?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem