Poważne luki w rejestrze pedofilów. Brakuje m.in. części nazwisk księży z filmu Sekielskiego

W rejestrze pedofilów brakuje nazwisk niektórych księży z filmu Tomasza Sekielskiego oskarżanych o molestowanie.
W rejestrze pedofilów brakuje nazwisk niektórych księży z filmu Tomasza Sekielskiego oskarżanych o molestowanie. Fot. Kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu"
Rejestr pedofilów miał pomóc w ochronie dzieci. Okazuje się jednak, że w ogólnodostępnym spisie nie znajdziemy wszystkich nazwisk. Brakuje choćby skazanych za molestowanie seksualne małoletnich poniżej 15. roku życia. Już wiadomo, że rejestr czekają zmiany, a przestępcy będą surowiej karani.


O wadach rejestru pedofilów, który działa za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości, informuje "Rzeczpospolita". Dziennik wskazuje, że na liście nazwisk brakuje skazanych za molestowanie seksualne małoletnich poniżej 15. roku życia. Nie ma w nim też np. niektórych głośnych ostatnio nazwisk księży, które padają w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w polskim Kościele.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, wyjaśnił, że wspomniane nazwiska są uwzględnione, ale w części niejawnej spisu. Jak podaje "Rzeczpospolita", rejestr pedofilów czekają kluczowe zmiany. W systemie ma pojawić się informacja, jaki zawód wykonuje skazany (oraz jaki ma wyuczony).

Ostatnio premier Mateusz Morawiecki oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wspólnie zapowiadali, że granica wieku, z którą związana jest ochrona dzieci, zostanie podwyższona do lat 16. Ponadto zgwałcenie dziecka ma nie podlegać przedawnieniu. Surowsze mają być też kary za pedofilię. Gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia.


Tym samym przedstawiciele rządu nawiązali do obietnicy Jarosława Kaczyńskiego, który po filmie Tomasza Sekielskiego o pedofilii wśród księży zapowiedział zwiększenie kar za przestępstwa seksualne wobec dzieci i wprowadzenie zasady zero tolerancji "nawet dla laureatów nagrody Nobla".

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka