Hołownia odpowiada Gretkowskiej. Kłócą się o film Sekielskiego kolejny dzień

Szymon Hołownia odpowiedział Manueli Gretkowskiej po jej poście o tym, że Kościoła w Polsce nie da się uratować.
Szymon Hołownia odpowiedział Manueli Gretkowskiej po jej poście o tym, że Kościoła w Polsce nie da się uratować. Fot. Renata Dąbrowska / Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Zaczęło się od postu Szymona Hołowni, w którym publicysta zaapelował o zmiany w Kościele w następstwie skandali pedofilskich opisanych w filmie Tomasza Sekielskiego. Na to w ostrych słowach o "renowacji g***a" odpowiedziała Manuela Gretkowska. Zdaniem pisarki Kościoła nie da się uratować. W końcu jeszcze raz zabrał głos Szymon Hołownia.


Hołownia w ostatnim poście poświęcił sporo miejsca – jak to określił – polskiemu mechanizmowi debaty kryzysowej. To jego analiza reakcji na film "Tylko nie mów nikomu". Przywołuje słowa abpa Głódzia, narrację "Wiadomości" o tym, że pedofilów więcej ma być wśród murarzy czy porównania przez posła PiS Zbigniewa Gryglasa filmu Sekielskiego do "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. W dalszej części postu przechodzi już do Gretkowskiej, której zarzuca stosowanie argumentu odpowiedzialności zbiorowej w Kościele. "Nie gwałciłeś dzieci? Okej, ale jesteś członkiem organizacji, której członkowie gwałcili dzieci, a więc też gwałciłeś dzieci. Odejdź z Kościoła" – tak podsumowuje logikę Gretkowskiej.


"Odpowiedzialność zbiorowa jest tak samo głupia, jak brak odpowiedzialności. A argument 'skoro należysz, to wspierasz' jest tak samo sensowny jak 'skoro płacisz w Polsce podatki, popierasz PiS'. Dalej: obrzucanie innych 'g...nem' nie jest metodą walki z 'g...nem'. Zła nie leczy się złem" – pisze Szymon Hołownia.


"Nie uważam, że bezpieczeństwo naszych dzieci zwiększy się od krzyczenia za każdym księdzem 'pedofil'. Tak, w Kościele jest syf. (…) Jeśli ktoś nadal ma ochotę chrzanić jałowe głupoty i wyzywać mnie od pedofili – niech wyzywa, mam to w nosie" – dodaje.
Przypomnijmy, po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" Szymon Hołownia wyraził nadzieję, że kościelni hierarchowie zaczną wreszcie działać, by "posprzątać ten syf".


Manuela Gretkowska odpowiedziała na słowa Hołowni w swoim stylu, nie przebierając w słowach. Zdaniem kontrowersyjnej pisarki Kościoła nie da się bowiem uratować. Określiła Hołownię jako "Woody'ego Allena polskiego katolicyzmu", nazwała jego słowa o "posprzątaniu syfu" "sucharem sprzed 500 lat".

Gretkowska stwierdziła, że też "chce jej się rzygać" (wcześnie napisał to Hołownia – red.), ale po jego poście. "Nie życzę nikomu renowacji g...na" – zakończyła swój post pisarka.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie