Kościół przeciwko metalowi. Festiwal InterTony w Chojnicach odwołany po interwencji duchowieństwa

Metalowy festiwal InterTony w Chojnicach został odwołany po interwencji lokalnego duchowieństwa.
Metalowy festiwal InterTony w Chojnicach został odwołany po interwencji lokalnego duchowieństwa. Fot. Facebook / Vader
Legendy polskiego metalu, zespół Vader, zostały zbojkotowane przez lokalną społeczność katolicką w Chojnicach. Przez decyzję o zablokowaniu występu grupy nie odbędzie się cały festiwal InterTony.


Vader, obok Behemotha, to najbardziej rozpoznawalny polski towar eksportowy na międzynarodowej scenie metalowej. Grupa miała zagrać 15 czerwca w ramach festiwalu InterTony, dedykowanego fanom ciężkiego brzmienia. Władze miasta ugięły się jednak pod presją Kościoła, który dopatrzył się w repertuarze Vadera "materiałów nawołujących do mowy nienawiści i obrażających uczucia religijne".Vader zamieścił na swoim fanpage'u informację przekazaną grupie przez organizatorów festiwalu InterTony. "Burmistrz wystosował prośbę do Centrum Kultury (nasz główny partner) o zerwanie umowy z zespołem Vader. W ocenie burmistrza mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Centrum Kultury musi teraz wypowiedzieć umowę Vaderowi, czyli nie mamy headlinera. Jest to dla nas równoznaczne z odwołaniem imprezy" – czytamy.

Zespół nie kryje swojego zażenowania. Dodatkowo wytyka Kościołowi, że widzi grzechy wszędzie, tylko nie wewnątrz własnych murów. Vader podaje też przykład Szczecinka, gdzie władze miasta nie uklęknęły przed biskupem i pozwoliły na koncert polskich legend metalu.

"Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich. Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach. Organizatorom festiwalu dziękujemy za lojalność i odwagę obywatelską! (władze miasta zasugerowały innego headliner'a imprezy, na co organizator się nie zgodził)" – napisali muzycy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców