Kim jest Bożena Borys-Szopa, nowa minister rodziny w rządzie PiS?

Bożena Borys-Szop została nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Bożena Borys-Szop została nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Gdy kilku ministrów zdobyło mandat europarlamentarzysty, kwestią czasu było, kiedy dojdzie do rekonstrukcji rządu. I te zmiany właśnie się dokonały. Następcą Elżbiety Rafalskiej, która jedzie do Brukseli, zostanie Bożena Borys-Szopa. Co o niej wiadomo?


Bożena Borys-Szopa zasłynęła jako ta posłankaPiS, która zablokowała projekt antyaborcyjny, który zakładał wprowadzenie w Polsce zakazu aborcji eugenicznej. Jako szefowa komisji polityki społecznej odesłała projekt "Zatrzymaj aborcję" do podkomisji. Tak trafił do zamrażalki, gdzie leży spokojnie do dziś.


Urodziła się na Śląsku w Lędzinach w 1954 roku. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, po uzyskaniu dyplomu magister prawa kształciła się jeszcze na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wiele lat pracowała później w śląskich kopalniach jako specjalista do spraw BHP.


W 1991 weszła w skład zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, od 1998 do 2002 była przewodniczącą Rady Ochrony Pracy przy Sejmie. Swoją karierę polityczną początkowo związała z AWS. W 2001 roku startowała z list Akcji Wyborczej Solidarność do Sejmu, ale ugrupowanie nie przekroczyło wymaganego progu wyborczego i Borys-Szopa niejako została na lodzie.


W późniejszych latach zbliżyła się do PiS. Od 2006 do 2008 pełniła funkcję głównego inspektora pracy, a 1 listopada prezydent Lech Kaczyński powołał ją na stanowisko doradcy do spraw społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi. Jednocześnie była też doradcą prezydenta do spraw prawa pracy i i BHP.

We wrześniu 2009 została podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Niespełna 3 miesiące po katastrofie smoleńskiej została odwołana ze stanowiska. W wyborach samorządowych w 2010 roku została radną sejmiku śląskiego. Startowała z listy PIS. 4 lata później udało jej się ponownie zostać radną, ale stanowiskiem nie cieszyła się długo. Wystartowała w wyborach do Sejmu w 2015 roku i została posłanką klubu PiS.

Bożena Borys-Szop jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego oraz szefową sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. 4 czerwca zastąpiła na stanowisku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską, choć ta miała forsować rozwiązanie, by jej następcą został wiceminister Stanisław Szwed.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0To na niego "przypadkiem" miało zagłosować 27 tys. osób. Oto największa afera w wyborach do Senatu
OPINIA 0 0Hej wy, w PiS i TVP! Jesteście ostatnimi, którzy mogą się oburzać na plotki o synu Szydło
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych