Podejrzany o zabójstwo Kristiny A. dostanie obrońcę z urzędu. Potrzebuje go do badań, które przejdzie

Prokuratura wnioskuje o obrońcę z urzędu dla Jakuba A.
Prokuratura wnioskuje o obrońcę z urzędu dla Jakuba A. Fot. Dolnośląska policja
Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wystąpiła z wnioskiem do sądu o wyznaczenie obrońcy z urzędu dla Jakuba A. To mężczyzna podejrzany o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin.


Prośba prokuratury związana jest z planowaną przez biegłych sądowych konsultacją psychiatryczną Jakuba A. Obowiązek reprezentowania oskarżonego przez obrońcę reguluje Kodeks postępowania karnego. Jeżeli nie stać go na to, sąd musi wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.


– Nie ma obowiązku, żeby obrońca brał udział w postępowaniu przygotowawczym. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że planujemy zasięgnięcie opinii biegłych lekarzy psychiatrów, wystąpiliśmy do prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy z wnioskiem o wyznaczenie obrońcy z urzędu. Czekamy, aż sąd ten wniosek rozpozna – mówił w rozmowie z portalem Gazeta.pl prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.


Aby uniknąć zarzutów, że ktokolwiek chciał zastraszyć Jakuba A., wszystkie przeprowadzone z nim do tej pory czynności były nagrywane. – Nie chcemy dać możliwości wykorzystania argumentu, że ktoś chciał podejrzanego zastraszyć lub że podejrzany na coś nie wyraził zgody – dodał rzecznik.


Z takim obrotem sprawy nie zgadzają się przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ich zdaniem Jakubowi A. obrońca powinien towarzyszyć od samego początku w trakcie wszystkich przesłuchań. Dlatego też Fundacja wystosowała do prokuratury pismo z pytaniem o obrońcę.

– Mamy niedoregulowane prawo, niezgodne w pełni ze standardami unijnymi. Dążymy do tego, aby obrońca był obecny od zatrzymania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem – podkreślał w rozmowie z Gazeta.pl przedstawiciel fundacji Adam Klepczyński.

Przypomnijmy, że 10-letnia Kristina ze wsi Mrowiny zaginęła w czwartek 13 czerwca ok. godz. 13. Wcześniej skończyła lekcje w szkole i miała udać się do pobliskiego Żarowa na lekcję śpiewu, jednak nie wróciła do domu. Po długich poszukiwaniach ciało Kristiny zostało znalezione w lesie przez kobietę spacerującą z psem. Jakub A. przyznał się do winy. Postawiono mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz podżeganie do zabójstwa.

Sąd Rejonowy w Świdnicy przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował się umieścić 22-letniego Jakuba A. na trzy miesiące w areszcie tymczasowym.

Źródło: Gazeta.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię