13-letnia Inga, która protestuje w obronie klimatu, odpowiada Morawieckiemu. "Nie ma ważniejszej sprawy"

Inga Zasowska chce protestować przed Sejmem w każdy piątek w lipcu.
Inga Zasowska chce protestować przed Sejmem w każdy piątek w lipcu. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
13-letnia Inga Zasowska pojawiła się przed Sejmem, ponieważ postanowiła w ten sposób zaprotestować przeciw brakowi zdecydowanej reakcji polityków na zmiany klimatu. W sobotę do jej działań odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Nastolatka nie czekała długo z odpowiedzią.


– Myślę, że jesteśmy po jednej stronie. Jest to nieporozumienie jeśli ktoś myśli, że zaciągamy jakiś hamulec. Ja tylko chciałbym, aby ta młoda pani i wszystkie jej koleżanki oraz koledzy znaleźli prace w Polsce, a nie musieli wyjeżdżać do Londynu czy do Paryża na przysłowiowy zmywak. Mnóstwo młodych ludzi wyjechało na stałe – mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM Mateusz Morawiecki.Inicjatorka "Wakacyjnego strajku klimatycznego" postanowiła wyjaśnić premierowi, co dziś jest najistotniejsze. – Pan premier powiedział, że robi wszystko, by młodzi Polacy nie wyjeżdżali do pracy za granicę. Ale przecież nie ma dziś ważniejszej sprawy dla polityków niż zatrzymanie globalnego ocieplenia – powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".Działania Ingi wspiera, i bardzo wierzy w to co robi nastolatka, mama 13-latki. To ona byłą tą osobą, która jako pierwsza zainteresowała córkę tym, co dzieje się z klimatem.

– Słuchałam wywiadu z premierem. Zabolało mnie, że powiedział, że jest po tej samej stronie barykady co Inga, bo to znaczy, że albo nie ma wystarczającej wiedzy na temat zmian klimatu, albo brakuje mu dobrej woli. Z zasady staram się zakładać u drugiego człowieka dobre intencje, przyjmuję więc, że premier nie rozumie w pełni problemu globalnego ocieplenia i potrzeby zmiany polityki klimatycznej – mówiła Patrycja Zasowska.

Kobieta ma nadzieję, że "Wakacyjny strajk klimatyczny", czyli inicjatywa jej córki, do której przyłączenie się deklarują kolejne osoby, rzeczywiście zmieni coś w postrzeganiu problemu globalnego ocieplenia przez polityków.

Przypomnijmy, że protest Ingi zbiegł się z zablokowaniem przez Polskę planów związanych z unijną strategią klimatyczną (redukcja emisji CO2 do 2050).

Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Kocham mojego dziadka, ale jestem kimś więcej". Monika Miller szczerze o "Tańcu z Gwiazdami"
WARTO WIEDZIEĆ 0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
DADHERO.PL 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
WYWIAD 0 0"To dlatego powiedziałam wow". Piekarska zdradza, o czym rozmawiała z Kaczyńskim
0 0"Kobietom należą się te pieniądze". Opozycja przeszła do działania w Senacie

MOTO