"Ona jest prawdziwą bohaterką". Protestująca pod Sejmem Inga doceniona przez swoją idolkę

Greta Thunberg poparła protest Ingi Zasowskiej.
Greta Thunberg poparła protest Ingi Zasowskiej. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
W zeszły piątek swój protest klimatyczny rozpoczęła pod polskim Sejmem 13-letnia Inga Zasowska. Zapowiedziała, że będzie tam w każdy piątek. Jej działanie dostrzegła szwedzka aktywistka Greta Thunberg, na której Inga się wzorowała. Greta stała się przez ubiegły rok symbolem młodzieżowego sprzeciwu dla zmian klimatycznych na świecie.


"To jest Inga Zasowska, ma 13 lat. Rozpoczęła szkolny strajk klimatyczny przed polskim parlamentem. Jest prawdziwą bohaterką, broni przyszłości nas wszystkich. Spotkała się przez to z niewyobrażalną falą hejtu. Proszę, dajcie jej – i wszystkim innym w podobnej sytuacji – pełne wsparcie" – napisała na Twitterze 16-letnia Greta Thunberg. To właśnie na jej działaniu wzorowała się Inga, kiedy w ubiegły piątek rozpoczęła protest klimatyczny przed gmachem polskiego Sejmu. Podobnie zachowała się w ubiegłym roku Greta. Zamiast we wrześniu rozpocząć zajęcia w szkole, poszła pod budynek szwedzkiego parlamentu, żeby wykorzystać moment wyborów i zamanifestować przeciwko zmianom klimatycznym.

Od tamtego momentu w każdy piątek protestowała w tym miejscu. Jej manifest stał się na tyle popularny, że 16-latka przemawiała nawet podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach oraz w Parlamencie Europejskim. Greta domaga się od Szwecji, ale także pozostałych krajów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i respektowania porozumienia paryskiego zawartego w 2015 roku.

Słowa wsparcia dla Ingi są jej potrzebne, bo jest ona atakowana przez polityków i zwolenników prawicy, którzy szydzą z jej jednoosobowego protestu. Niektórzy z nich twierdzą, że nastolatka jest "sterowana przez dorosłych i opozycję".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...