Kupiłeś samochód z ważnym OC? Jak wypowiedzieć umowę, jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela?

Kupując używany samochód warto zainteresować się jego OC i zastanowić, czy kontynuować policę, czy wypowiedzieć umowę.
Kupując używany samochód warto zainteresować się jego OC i zastanowić, czy kontynuować policę, czy wypowiedzieć umowę. Fot. naTemat
W myśl przepisów kupując samochód lub motocykl kupujemy też jego polisę ubezpieczeniową, o ile oczywiście pojazd był ubezpieczony. Można ją zachować, ale można też ubezpieczyć pojazd w innej firmie. Wówczas pierwszym krokiem będzie wypowiedzenie obowiązującej umowy.


Przede wszystkim jednak dobrze jest zastanowić się, czy szybkie wypowiedzenie umowy nam się opłaci. Polisy wykupuje się na rok i może się zdarzyć, że poprzedni właściciel opłacił jeszcze kilka miesięcy naprzód. W takiej sytuacji lepiej "dojeździć" i wykupić nową polisę później, będziemy do przodu o parę złotych.


Najczęściej jednak polisy opłacane są w ratach i jeśli przejmiemy umowę, będziemy płacić składki według umowy zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu. Pół biedy, jeśli miał takie same zniżki za bezszkodową jazdę i ubezpieczył się w TU, z którego i my zwykle korzystamy. Można wówczas wystąpić o rekalkulację umowy – być może taki wariant nam się opłaci.


Jeśli przejmujemy ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu trzeba koniecznie pamiętać o jednym – taka umowa nie będzie się automatycznie przedłużać. Na sprzedającym spoczywa obowiązek powiadomienia swojego TU o zbyciu pojazdu, więc z automatu po roku zostanie zamknięta, a my nie dostaniemy listu z propozycją kontynuacji. Jeśli zapomnimy o terminach, możemy mieć problem w przypadku kontroli – policja nie dopuści pojazdu bez ważnego OC do ruchu, a nam grozi wysoka kara. Zwłoka powyżej 14 dni "kosztuje" 4 500 zł


Jeśli z jakichś powodów nie chcemy kontynuować ubezpieczenia OC, trzeba koniecznie wypowiedzieć umowę. Ważne, żeby było to w formie pisemnej, choć różne TU stosują różne praktyki w tym względzie. Czasem wystarczy wysłać maila z wypowiedzeniem, innym razem musi to być list polecony. Wypowiedzenia można dokonać w dowolnym momencie, można też w liście wskazać termin, od którego polisa ma przestać obowiązywać.

Najlepiej wcześniej zadzwonić i upewnić się co do formy wypowiedzenia. Niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, by przysłać im wypełniony druk, który można pobrać na ich stronie internetowej lub w którymś z terenowych oddziałów. Wzory się różnią w zależności od TU, nie ma jednego obowiązującego dokumentu. Wiele TU oprócz formularza żąda dodatkowo kopii umowy kupna/sprzedaży pojazdu.

Jeśli ubezpieczyciel nie wymaga konkretnego wzoru wypowiedzenia, trzeba będzie pismo napisać samemu. Ważne, żeby zawarły się w nim takie dane, jak imię i nazwisko posiadacza (i ewentualnych współwłaścicieli) pojazdu, dane samochodu, dane towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy, termin jej ważności, oraz podstawę prawną, zgodnie z którą składa się rezygnację.

Podstawą może być umowa kupna/sprzedaży, ale nie tylko. Właściciel pojazdu ma prawo w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę i przejść do innego TU. Umowę OC warto wypowiedzieć także w przypadku wyrejestrowania pojazdu, na przykład po wypadku, w którym orzeczono szkodę całkowitą.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje