Choć już od marca obowiązuje nowy wzór dowodu tożsamości, to wcale nie trzeba w tę pędy biec do urzędu by wymienić dokumenty. Można to zrobić, ale jeśli nie mamy czasu, wystarczy poczekać, aż posiadane dokumenty stracą ważność.
Przede wszystkim na wstępie warto mocno podkreślić, że wymiana dowodów osobistych jest konieczna tylko w określonych przypadkach. Najpopularniejszym z nich jest upływ terminu jego ważności. Dowód wydany osobie poniżej 5 roku życia jest ważny 5 lat, w pozostałych wypadkach okres ten wynosi 10 lat.
Innym powodem do wymiany dowodu jest zmiana danych w dokumencie. Jeśli ktoś zmienia nazwisko albo płeć, będzie musiał wyrobić nowy dokument. Nie trzeba tego robić po przeprowadzce, bowiem od pewnego czasu nie wpisuje się w dowiedzie adresu zameldowania.
Koniecznie za to trzeba będzie iść do urzędu, jeśli zmienił się nasz wygląd. Oczywiście nie chodzi tu o zmianę fryzury , kupno nowych okularów lub zapuszczenie brody, tylko o wyraźne zmiany, do których doszło na przykład w wyniku wypadku lub operacji plastycznej. Chodzi
zmiany, które utrudniłyby lub wręcz uniemożliwiły rozpoznanie osoby na starym zdjęciu widocznym w dowodzie.
Ostatni przypadek, w którym trzeba wymienić dowód to jego znaczne uszkodzenie, na tyle duże, że utrudni lub uniemożliwi identyfikację jego właściciela. Oczywiście do urzędu trzeba będzie też pójść, jeśli zgubimy dokument lub zostanie nam skradziony. Wato rozważyć jego wymianę, jeśli mamy podejrzenie, że ktoś posługuje się naszymi danymi.
Jak i gdzie?
Dowód wymienia się poprzez złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, który można złożyć w urzędzie gminy, przez Internet, albo wyjątkowo poza urzędem gminy. Należy jednak pamiętać o terminach – wniosek należy złożyć, na co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dowodu osobistego lub niezwłocznie w przypadku zmiany danych, wyglądu twarzy, utraty/uszkodzenia dowodu lub przekazania do gminy lub konsulatu przez osobę trzecią.
Przychodząc do urzędu trzeba mieć przy sobie kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym i — jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy — odpowiednie zaświadczenie, że właśnie tak wyglądasz na codzień. Trzeba też przynieść dotychczasowy dowód osobisty, ważny paszport lub prawo jazdy, czyli jakiś dokument ze zdjęciem, pozwalający na identyfikację jego posiadacza.
Przyszło nowe
Oczywiście jeśli ktoś chce posiadać nowy wzór dowodu osobistego, nie musi czekać, aż posiadany dokument utraci ważność i może wystąpić o jego wydanie wcześniej. Tym, co różni e-dowód od dotychczasowych dokumentów, jest warstwa elektroniczna. W warstwie wizualnej zmieni się tylko kilka szczegółów: w prawym górnym rogu awersu pojawi się oznaczenie chipu, poniżej znajdzie się tak zwany numer CAN, a na rewersie kod kreskowy.
Z punktu widzenia użytkownika ważny będzie głównie kod CAN. Będzie on służył przede wszystkim do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu. Uniemożliwi to odczytanie zapisanych w warstwie elektronicznej danych osobom do tego nieuprawnionym. Działanie to można porównać do kodu CVV na kartach kredytowych.
Dzięki e-dowodowi nie będziemy musieli ręcznie wypełniać papierowych formularzy. W urzędach pojawią się specjalne czytniki. Przyłożenie dowodu do takiego czytnika pozwoli na automatyczne uzupełnienie formularza danymi z dokumentu.