Nowe oświadczenie IKEA ws. zwolnionego pracownika. To na razie ucina dyskusję

Nowe oświadczenie IKEA ws. zwolnionego pracownika za słowa o LGBT.
Nowe oświadczenie IKEA ws. zwolnionego pracownika za słowa o LGBT. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Temperatura tej dyskusji ani trochę nie słabnie, choć minął już tydzień odkąd sprawa ujrzała światło dzienne. Szwedzki koncern IKEA wydał kolejne oświadczenie w sprawie pana Tomasza - pracownika zwolnionego za dyskryminację osób LGBT. Zwolniony mężczyzna kategorycznie nie zgadza się z zarzutami pracodawcy.


Oświadczenie kontra oświadczenie
W firmowym intranecie pracownik IKEA zacytował fragment Biblii. "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli" – ten cytat z Księgi Kapłańskiej miał wywołać reakcję pracodawcy.

IKEA wydała oświadczenie, podkreślając, że to sami pracownicy firmy poczuli się zaniepokojeni zachowaniem kolegi. "Wielu pracowników poruszonych tym wpisem kontaktowało się z naszym działem kadr" – czytamy w stanowisku szwedzkiej firmy. W indywidualnej rozmowie z pracownikiem przypomniano mu, że w kodeksie wartości firmy, w której pracuje, znajduje się zapis o "braku tolerancji dla dyskryminacji i zachowania wykluczającego".

Zwolniony mężczyzna na stronach Ordo Iuris opublikował odpowiedź. "Mój wpis był reakcją na indoktrynację, której jako pracownik byłem od lat poddawany w miejscu pracy" – stwierdził w oświadczeniu.

"Skala niezrozumienia..."
W tym przerzucaniu się oświadczeniami jest kolejny komunikat. Tym razem zapewne - przynajmniej na jakiś czas - ostatni ze strony IKEA. "W związku z prowadzonymi postępowaniami prawnymi w tym momencie nie będziemy komentować sprawy pracownika IKEA z Krakowa. Skala niezrozumienia całej sytuacji oraz naszego przekazu osiągnęła taki poziom, że postanowiliśmy pozostawić ocenę powołanym do tego podmiotom" – napisano w przesłanym mediom oświadczeniu.

"Przedstawiamy fakty i wyjaśnienia na temat zaistniałej sytuacji zarówno instytucjom, które o takie informacje wystąpiły, jak i z własnej inicjatywy tym podmiotom, które naszym zdaniem powinny mieć w tym zakresie kompletną wiedzę. (...) Obecnie, tak jak już wcześniej informowaliśmy, jako pracodawca skupiamy się głównie na tym, aby zminimalizować negatywny wpływ całej sytuacji na naszych pracowników. Będziemy informować na bieżąco o istotnych faktach dotyczących zaistniałej sytuacji".

oświadczenie IKEA, fragment
Sprawą zwolnionego pracownika IKEA z urzędu zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
PILNE! 0 0Jest wyrok TSUE ws. Polski! To w praktyce cofa całą pisowską reformę sądownictwa
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
0 0USA nie mogą żyć z Huaweiem, bez niego też nie. Znowu luzują sankcje
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej