TVP przeholowała. Jest zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa

Jest zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez TVP.
Jest zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez TVP. Fot. screen ze strony wiadomosci.tvp.pl
W trakcie kampanii przed wyborami europejskimi przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego przez dwa tygodnie oglądali "Wiadomości" TVP. Ich ustalenia zawarte w raporcie są druzgocące. Przekaz narodowego nadawcy nazwano "bezwstydnym uprawianiem nachalnej propagandy rządzącej partii". Na podstawie tego raportu przedstawiciele sejmowej opozycji kierują trzy wnioski.


Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury, skarga do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zawiadomienie o łamaniu Kodeksu wyborczego do Państwowej Komisji Wyborczej – trzy pisma ws. TVP są już gotowe i jeszcze w piątek trafią do adresatów. Zawiadomienia składa klub parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

– Telewizja publiczna systematycznie i z premedytacją narusza art. 18. i art. 21. ustawy o radiofonii i telewizji (dotyczą treści audycji i misji nadawców publicznych - przyp. red.). A Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie reagując na to, mimo że te materiały były jej znane, łamie art. 213. konstytucji (mówi o tym, że KRRiT "stoi na straży wolności słowa" - przyp. red.). Jednym słowem - mamy konglomerat działań sprzecznych z prawem – uzasadniała na konferencji w Sejmie Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.
Zawiadomienia do prokuratury i PKW oraz skarga do KRRiT zostały oparte na dwutygodniowym monitoringu przekazu głównego wydania "Wiadomości" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Towarzystwo Dziennikarskie w swoim raporcie przedstawiło dowody na to, iż Telewizja Polska w czasie kampanii uprawiała propagandę na rzecz partii rządzącej. Takie działania mogły wpłynąć na uczciwość wyborów – stwierdzono.

To nie pierwszy taki raport. Przed wyborami samorządowymi Towarzystwo Dziennikarskie również przeprowadziło monitoring tego, co TVP emituje w głównym wydaniu "Wiadomości". "Jacek Kurski (...) łamie ustawę o radiofonii i telewizji i zdaje sobie sprawę, że za to bezprawie nikt mu nic nie zrobi" – mówił wówczas w rozmowie z naTemat Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ