Bulwersujące sceny z Białegostoku. Brejza wystąpił do Prokuratora Krajowego, inni pytają o reakcję władz

Kilka z zatrzymanych osób podejrzanych jest o naruszenie nietykalności funkcjonariuszy.
Kilka z zatrzymanych osób podejrzanych jest o naruszenie nietykalności funkcjonariuszy. Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta.
Chociaż marsz równości w Białymstoku od dawna wzbudzał emocje, to chyba nikt nie spodziewał się takich scen. Scen, które rozegrały się na ulicach stolicy Podlasia. 20 osób zostało zatrzymanych. Wśród nich podejrzani o rozbój, naruszenie nietykalności i groźby.


"Filmy z Białegostoku są szokujące. Bandyci wyłapywali na ulicy i bili bezbronne osoby, w tym kobiety. Strach i płacz pobitych - tak właśnie wygląda Wasza #StrefaWolnaOdLGBT" – napisał na Twitterze Adrian Zandberg.


Lider Partii Razem zadał też w swoim wpisie pytanie, którego adresatem jest redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz: "Jest pan z siebie dumny?". Chodzi oczywiście o ostatni pomysł "GP", aby dołączyć do pisma homofobiczne naklejki z hasłem "Strefa wolna od LGBT".

"Zarzewiem dzisiejszych wydarzeń w Białymstoku stały się słowa Jarosława Kaczyńskiego, a oliwy do ognia dolał Episkopat. Ciekawe, czy są gotowi do wzięcia odpowiedzialności za wywołanie wojny światopoglądowej w Polsce" – stwierdziła z kolei senator PO Barbara Zdrojewska.Kontrmanifestacja, którą zorganizowały środowiska narodowców, była agresywnym atakiem na zwolenników LGBTQ. Wyzwiska, bicie, opluwanie, kamienie i butelki rzucane w stronę uczestników marszu, tak wyglądało ich "starcie" z kibolami.

"Marsz się odbył, ale bandyterka poniżająca kobiety i plująca na innych jest przejawem wsparcia i osłony przez PiS i Kościół. To przyzwolenie na najdziksze instynkty. To nie państwo, to szariat prymitywnego katolicyzmu w interesie PiS" – skomentował Bartłomiej Sienkiewicz.Wiele z osób komentujących białostockie wydarzenia, zwraca uwagę na brak reakcji prawej strony sceny politycznej i prawicowych publicystów.Zdecydowną reakcją wykazał się natomiast poseł Krzysztof Brejza. "Wystąpiłem do Prokuratora Krajowego wnioskując o objęcie w trybie art.60 Kpk ŚCIGANIEM Z URZĘDU wszystkich przypadków przemocy wobec uczestników Marszu Równości w Białymstoku" – poinformował na Twitterze.Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku zapowiedział na poniedziałek konferencję prasową w związku z tym, co wydarzyło się podczas marszu równości. "Mamy pełny monitoring wszystkich aktów agresji @PolskaPolicja jest również w ich posiadaniu, oczekuję stanowczej reakcji stosownych organów Państwa. W poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa dotycząca dzisiejszych wydarzeń" – napisał.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...