Trzaskowski wbił szpilę krytykom gen. Ścibora-Rylskiego. Właśnie odsłonił jego pomnik

Uroczystość odsłonięcia pomnika generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.
Uroczystość odsłonięcia pomnika generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Fot. Facebook.com / rafal.trzaskowski
W Warszawie odsłonięto pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Rafał Trzaskowski z tej okazji nawiązał do fali krytyki, z jaką przed śmiercią musiał zmierzyć się uczestnik Powstania Warszawskiego. Prezydent Warszawy wprost nazywał go "bohaterem".


– To jest moment niesłychanie wzruszający. Powstanie Warszawskie to opowieść o naszych bohaterach. Takim bohaterem był właśnie generał Zbigniew Ścibor-Rylski – mówił Rafał Trzaskowski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika generała.


Zdaniem prezydenta Warszawy generał Ścibor-Rylski stał się dla nas wszystkich wzorem. – Wszyscy, którzy go znali podkreślali, że to osoba, która kochała ludzi i zawsze chciała pomagać innym – dodał.

Trzaskowski nie miał wątpliwości, że generał był jednym z tych, którzy po wojnie budowali suwerenną Polskę. I nawiązał do tego, co działo się w ostatnich latach jego życia. – Pojawiły się obrzydliwe oskarżenia. Komu mamy wierzyć, jak nie naszym bohaterom? To bohaterowie mówią prawdę i im należy wierzyć. Najtrudniej być patriotą wtedy, kiedy to kosztuje. Generał udowodnił, że był nim właśnie w takich momentach – podkreślał prezydent stolicy.


Przypomnijmy, że gen. Ściborem-Rylskim krótko przed jego śmiercią zajął się Instytut Pamięci Narodowej. Chodziło o oskarżenia dotyczące współpracy generała z Urzędem Bezpieczeństwa. On sam w przeszłości przyznał się do współpracy, tłumacząc, że robił to po to, by "wyciągać informacje z drugiej strony" i ratować kolegów przed aresztowaniami. Zarejestrowany jako TW "Zdzisławski" miał do czynienia ze służbami do 1964 r.

Wzruszająca przemowa
101-letni bohater Powstania Warszawskiego podczas rocznicy wybuchu powstania w 2017 r. pożegnał się przejmującym przemówieniem. Mówił drżącym głosem i miał problemy z ustaniem na nogach. – Żegnam Was. Na pewno to jest moje ostatnie spotkanie z Wami. 100 lat to wielkie przeżycie. To największa radość, jaką człowiek może otrzymać od Boga – mówił Ścibor-Rylski.


Gen. Ścibor-Rylski zmarł 2 sierpnia 2018 r. Na pogrzebie nie było żadnego z wysokich rangą urzędników z Kancelarii Prezydenta. W uroczystości nie brał udziału także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki. Jedyną sobą reprezentującą rząd był Marek Suski.

Można się tylko domyślać, że to nieprzychylne słowa generała Ścibor-Rylskiego pod adresem prawicy wywołały niechęć rządzących i brak obecności na ostatnim pożegnaniu słynnego generała.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii
Duracell 0 0Zabawki z prawdziwą mocą. Służą nie tylko do zabawy
0 0Zebrali pół miliona dla okradzionej 99-latki. Teraz czytają, że się "wzbogacili"
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach

TYLKO W NATEMAT

O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
WYWIAD 0 0Posłanka PO "dopadła" kolejnego hejtera z internetu. Tłumaczy, dlaczego im nie odpuści
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0Rodzicu, takiej szkoły dla twojego dziecka chce PiS. Przeczytałam nowy program partii
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał