Nowy szyld partyjny zamiast koalicji i Biedroń poza listą. Tak Lewica idzie do wyborów

Bazą KW Lewicy będzie SLD.
Bazą KW Lewicy będzie SLD. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Pewnym jest już, że Robert Biedroń nie zrezygnuje z posady w europarlamencie i wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie startował w jesiennych wyborach do Sejmu. Między innymi o tym poinformowano w poniedziałek podczas konferencji, na której zjednoczona lewica ujawniła formułę, w jakiej będzie rywalizowała o miejsca w parlamencie.


Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem jednak nie ryzykują stworzenia koalicji, którą obowiązywałby podwyższony, aż 8-proc. próg wyborczy. Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg postawili na bezpieczniejsze rozwiązanie. Powstanie Komitet Wyborczy Lewica, który będzie obowiązywał tylko 5-proc. próg.

To wyciągnięcie wniosków z 2015 roku, gdy Zjednoczonej Lewicy zabrakło nieco głosów, aby osiągnąć 8 proc. i znalazła się poza parlamentem. Według ostatnich sondaży, nowy lewicowy komitet bez problemu powinien przekroczyć zwykły, 5-proc. próg wyborczy.

Co ciekawe, Adrian Zandberg poinformował podczas konferencji prasowej, że "bazą organizacyjną tego startu" będzie struktura SLD. Partia ta jest nie tylko duża i doświadczona, ale dysponuje także odpowiednimi pieniędzmi. Wygląda więc na to, że - przynajmniej na czas kampanii wyborczej - Razem i Wiosna zostają wchłonięte przez Sojusz.


W poniedziałek potwierdzono też, że Robert Biedroń nie dotrzyma obietnicy, którą złożył jeszcze w czasach powstawania Wiosny. Polityk zapewniał wówczas, że będzie startował do Parlamentu Europejskiego, ale odda zdobyty tam mandat po to, aby móc wziąć udział w wyborach do Sejmu. Koniec końców nic z tego nie wyjedzie.

Jak się okazało, Biedroń utrzyma zdobyty na 5 lat mandat w Brukseli, więc nie pojawi się na liście lewicowego komitetu. Zostanie on jednak szefem sztabu wyborczego Lewicy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka