Zdumiewające ustalenia "Wyborczej". Oto kto mógł stać za ujawnieniem afery Piebiaka

Łukasz Piebiak stracił stanowisko w ministerstwie sprawiedliwości. Fotel Zbigniewa Ziobry - jak dotąd - się nie zachwiał.
Łukasz Piebiak stracił stanowisko w ministerstwie sprawiedliwości. Fotel Zbigniewa Ziobry - jak dotąd - się nie zachwiał. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Opozycja nie ustaje w żądaniach dymisji Zbigniewa Ziobry w reakcje na aferę hejterską w jego ministerstwie. Premier Mateusz Morawiecki w mediach oświadcza, że to, co zrobił Ziobro – odwołanie wiceministra Łukasza Piebiaka i cofnięcie delegacji sędziom-bohaterom afery – to wystarczy. PiS uznaje, że pożar jest ugaszony. Najnowsze doniesienia mówią zaś o tym, kto ów ogień mógł wzniecić.


"Zbigniew Ziobro uważa, że to premier Morawiecki pośrednio inspirował ujawnienie hejterskiej akcji w resorcie sprawiedliwości" – pisze Dominika Wielowieyska w "Gazecie Wyborczej" powołując się na dwa niezależne źródła. Według jej ustaleń wybuch afery Piebiaka i Emilii to może być wewnętrzną rozgrywką w szeregach władzy.

O tym, że między Ziobrą a Morawieckim iskrzy, wiadomo nie od dziś. Media raz po raz donosiły o tym, jak politycy toczą ze sobą walkę. Niemal równo rok temu "Newsweek" opisywał, jak premier w sojuszu z Joachimem Brudzińskim konstruują plan, aby pozbyć się Zbigniewa Ziobry z rządu.

Morawiecki miał - przy okazji rekonstrukcji rządu - próbować wysadzić Ziobrę z fotela, ale to się nie powiodło. Okazało się bowiem, że Ziobro jest w posiadaniu materiałów z rozwojowego śledztwa ws. udzielania kredytów walutowych przez BZ WBK w czasach, gdy jego prezesem był obecny premier – opisywał wówczas tygodnik. Teraz przyszedł czas na zemstę.


Jasne jest, że afera, w której hejterka Emilia Sz. miała na zlecenie osób z Ministerstwa Sprawiedliwości oczerniać sędziów przeciwnych "dobrej zmianie", uderzyła w Zbigniewa Ziobrę. Wprawdzie mimo doniesień Onetu minister stanowisko zachował, ale jego pozycja bardzo osłabła. A na tym właśnie miało zależeć Morawieckiemu.
– Kaczyński jest teraz rozjemcą w wojnie między Morawieckim a Ziobrą – powiedział "Wyborczej" jeden z polityków PiS. Według ustaleń gazety partia zamówiła własny sondaż, który ma wskazać, jak elektorat odebrał aferę Piebiaka. Od niego może zależeć dalszy los Ziobry. Dowodem na to, że konflikt między premierem a ministrem sprawiedliwości osiągnął apogeum ma być to, że na wtorkowym posiedzeniu rządu Ziobro się nie pojawił.

żródło: wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi