Kaczyński w Elblągu: "Walka o przekop Mierzei to jest walka o to, żeby Polska była suwerenna"

Jarosław Kaczyński bronił w Elblągu pomysłu przekopania Mierzei Wiślanej, stwierdził, że od tego zależy nasza suwerenność.
Jarosław Kaczyński bronił w Elblągu pomysłu przekopania Mierzei Wiślanej, stwierdził, że od tego zależy nasza suwerenność. Fot. Screen / TVP Info
Jarosław Kaczyński w trakcie kampanii wyborczej odwiedził Elbląg. Podczas płomiennego przemówienia zachwalał ideę przekopu Mierzei Wiślanej. Zdaniem prezesa PiS od tego przekopu zależy, czy Polska stanie się wreszcie suwerennym państwem.


– Walka o przekop Mierzei Wiślanej to walka o to, by Polska była suwerenna. I o to, by brak suwerenności, który pozostał w niektórych ludzkich głowach, też został ostatecznie odrzucony – powiedział w środę podczas spotkania z wyborcami w Elblągu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS sugerował, że brak przekopu pozostawia wciąż Polskę w orbicie wpływów Federacji Rosyjskiej.Podczas przemówienia Kaczyński mówił o tym, że jest grupa ludzi, którzy płaczą nad każdym wyciętym drzewem. Stwierdził, że takie poglądy można, a "może nawet trzeba" szanować, ale nie można się do nich stosować. Zdaniem Kaczyńskiego wycinka drzew pod kanał była niezbędna.

Problem w tym, że kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, iż rząd nie da pieniędzy na pogłębienie toru wodnego w elbląskim porcie. Ogłosili to na konferencji prasowej senator Jerzy Wróbel i prezydent Elbląga Witold Wróblewski. To z kolei stawa pod znakiem zapytania sens przekopywania Mierzei Wiślanej.

W myśl planów przedstawianych przez PiS – port w Elblągu miał przejąć część ruchu statków z Trójmiasta i ożywić gospodarczo cały region. Bez pogłębienia toru wodnego kanał pozostanie co najwyżej wątpliwą atrakcją turystyczną. PiS do przekopywania się przez Mierzeję Wiślaną zabierał się już 10 lat temu. Ostateczne decyzje zapadły jednak dopiero w obecnej kadencji. – Gdyby takie rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego były w Polsce przez ostatnie 30 lat, bylibyśmy dzisiaj w innym punkcie – stwierdził Kaczyński podczas swojego przemówienia. Internauci dopowiadają, że... gdzieś między Bugiem a Uralem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi