Najgorzej, jak sąsiad ma lepiej. Polacy mogą pozazdrościć płac minimalnych w innych krajach UE

Polska kwalifikuje się do drugiej grupy, jeśli chodzi o wysokość płacy minimalnej w krajach UE.
Polska kwalifikuje się do drugiej grupy, jeśli chodzi o wysokość płacy minimalnej w krajach UE. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński dumnie zapowiada podwyżki płacy minimalnej, która w 2023 r. miałaby osiągnąć "zatrważające" 4 tys. złotych brutto. Sprawdziliśmy, jak wyglądają najniższe wynagrodzenia w niektórych krajach UE. I tym razem mamy czego zazdrościć sąsiadom. Choć nie wszystkim.


Po internecie krążą różne modyfikacje mema, pokazującego reakcje Polaków na wynagrodzenie w wysokości 3000 zł netto. Zazwyczaj to przyglądanie się niespełnionemu marzeniu.
– 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł – obiecał premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Lublinie. Obecnie wynosi ona 2250 zł brutto, co przekłada się na około 1634 złote na rękę. W przeliczeniu na wspólną dla wielu państw unii walutę, na "najniższej" Polacy zarabiają niecałe 520 euro brutto. To klasyfikuje nas w drugiej grupie zarobkowej – państw, w których płace minimalne są wyższe niż 500 euro, lecz niższe niż 1000 euro.

Do tej samej grupy zaliczają się Chorwacja, Czechy, Słowacja, Estonia, Litwa, Portugalia, Grecja, Malta oraz Słowenia. Rozpiętość zarobkowa wśród tych państw rozciąga się od 506 euro miesięcznie w Chorwacji do 887 euro miesięcznie w Słowenii. Takie kwoty podaje Eurostat według danych z lipca 2019 r. A jak jest w krajach, w których często pracują nasi rodacy?

Niemcy

Kierunek zaodrzański to od lat jeden z najbardziej popularnych wyborów zarobkowych emigrantów. W Niemczech można trochę zarobić, wie o tym każdy, kto choć raz wybrał się w wakacje na arbeit do Reichu. Płaca minimalna u naszych zachodnich sąsiadów jest sporo wyższa niż w Polsce. W lipcu 2019 r. wynosiła 1557 euro.

Jarosław Kaczyński roztacza przed Polakami wizję kraju, którego "jeszcze Niemcy nam pozazdroszczą", lecz jak na razie trudno w to uwierzyć. Niemcy plasują się również wysoko, jeśli chodzi o statystykę standardu siły nabywczej. Tzw. PPS to umowna waluta wykorzystywana przez Eurostat do wyrażania realnego poziomu PKB i jego składowych, eliminująca wpływ różnic w poziomach cen np. między państwami. Teoretycznie za 1 PPS można kupić taką samą część artykułów albo usług w każdym z państw.
W praktyce znaczy to, że Niemiec za swoją wypłatę kupi ponad dwa razy więcej tych samych rzeczy, co Polak. Bez względu na różnice w cenach w polskich i niemieckich sklepach.

Holandia

Chociaż Geert Wilders jak mógł, tak uprzykrzał życie pracownikom z Polski, Królestwo Niderlandów nadal przyciąga Polaków. Wielu studentów czy pracowników sezonowych przyjeżdża do rolniczej Limburgii na truskawki czy do bardziej uprzemysłowionych terenów Holandii, podejmując pracę w fabryce.


Niderlandy to kraj, w którym płaca minimalna jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. W lipcu 2019 r. wynosiła ona 1636 euro.

Francja

Ile wynosi płaca minimalna we Francji? Jak nietrudno się domyślić, kraj nad Sekwaną i Loarą również prezentuje się lepiej w perspektywie zarobków niż Polska. Minimalne wynagrodzenie jest tam równe dokładnie 1521 euro.

Irlandia

Katolicka Irlandia była jednym z pierwszych kierunków zarobkowych, które obrali Polacy. Płaca minimalna na Zielonej Wyspie wyniosła w lipcu 2019 r. 1656 euro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Kocham mojego dziadka, ale jestem kimś więcej". Monika Miller szczerze o "Tańcu z Gwiazdami"
WARTO WIEDZIEĆ 0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
DADHERO.PL 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
WYWIAD 0 0"To dlatego powiedziałam wow". Piekarska zdradza, o czym rozmawiała z Kaczyńskim
0 0"Kobietom należą się te pieniądze". Opozycja przeszła do działania w Senacie

MOTO