Kaczyński "wyjaśnił", co mają robić małe firmy. Dzięki temu nie zbankrutują

Jarosław Kaczyński tłumacząc planowany wzrost płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto wyjaśniał, że buduje polską wersję dobrobytu.
Jarosław Kaczyński tłumacząc planowany wzrost płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto wyjaśniał, że buduje polską wersję dobrobytu. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński promował w radiowej Jedynce najnowsze obietnice wyborcze PiS, w tym tę najgłośniejszą zakładającą drastyczny wzrost płacy minimalnej. Kaczyński wskazał, kto uspokoił go ws. wpływu tych zobowiązań na gospodarkę. Prezes odniósł się także do bulwersujących przedsiębiorców w Polsce planów podwyższenia składek ZUS.


– Małe firmy nie będą bankrutować, jeżeli nauczą się funkcjonować w tej nowej rzeczywistości. Będzie rósł popyt, więc będzie możliwość utrzymania się na rynku – wyjaśniał prezes w "Sygnałach Dnia" nowe pomysły PiS, w tym wzrost płacy minimalnej. Gdyby planowane zmiany składek ZUS weszły w życie, okazałoby się, że mali i duzi przedsiębiorcy stracą znaczącą część swoich dochodów.


Prezes mówił dużo o wzroście płacy minimalnej. Gdyby streścić myśli Kaczyńskiego jednym zdaniem, wyszłoby, że biznesowe elity pasą się na krwawicy najbiedniejszych Polaków i na to zgody dłużej być nie może. – Są tacy w Polsce i poza Polską, którzy są zainteresowani niskimi płacami. Ale nie jest nimi zainteresowana polska gospodarka – tłumaczył.


– Działamy w interesie ogromnej większości, a przeciw tym, którzy z tych niskich płac żyli – dodał. Zarzuty, że po uzależnieniu składek ZUS od dochodu wysokość opłacanych danin wzrośnie, nazwał natomiast "oszustwem".

Prezes wyjaśniał, że PiS buduje "polską wersję dobrobytu". Według przywódcy prawicy co prawda nie ma szans na doścignięcie Zachodu w kilka lat, ale perspektywa jest widoczna. – To, co robimy, jest w interesie milionów pracowników, jest w interesie przedsiębiorców, wszystkich dobrych przedsiębiorców i takich, którzy patrzą w przyszłość, i w interesie polskiej gospodarki – tłumaczył.
Prezes wyjawił jeszcze, że to Adam Glapiński był jego ekspertem, który uspokoił go, że tak wysoki wzrost płacy minimalnej nie wpłynie źle na gospodarkę. – Rozmawiałem z prezesem Narodowego Banku Polskiego i on mi przedstawił pierwsze szacunki, czy to wpłynie źle na gospodarkę. Nic z tych rzeczy – uspokoił.


Przypomnijmy, że Kaczyński nowymi obietnicami wyborczymi sypnął na konwencji wyborczej PiS w Lublinie. Poza drugą "trzynastką" dla emerytów i reformami sądownictwa najgłośniejszym hasłem był deklarowany dalszy wzrost płacy minimalnej.

Od stycznia ma ona wynosić 2600 brutto. – Na koniec 2020, czyli za kilkanaście miesięcy, minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł – obiecał Jarosław Kaczyński, by po chwili jeszcze podbić stawkę. – Do 2023 r. pensja minimalna wyniesie 4 tys. zł – ogłosił. 

źródło: Polskie Radio

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze