"Białoruś plus?" – to jeden z komentarzy na Twitterze po lekturze ujawnionego w sobotę programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o fragment dotyczący planu zmian w kwestii immunitetu parlamentarzystów. Wybrańców z Wiejskiej łatwiej będzie pociągnąć do odpowiedzialności. Wnioskować o to będzie Prokurator Generalny, czyli aktualnie Zbigniew Ziobro.
Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną, polityczną i kryminalną. Autor podcastów z serii "Morderstwo (nie)doskonałe". Wydawca strony głównej naTemat.pl.
Inna zapowiedziana nowość to zmiany w zakresie instytucji immunitetu – mają one dotyczyć zarówno polityków, jak i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. W programie padła zapowiedź zmiany konstytucji, aby posłów czy senatorów łatwiej można było wpakować za kraty.
Program Prawa i Sprawiedliwości 2019
fragment
(...) poseł lub senator będzie mógł być
pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymany lub
aresztowany, decyzją podjętą na wniosek Prokuratora Generalnego,
skierowany do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny przed podjęciem
decyzji będzie miał obowiązek przedstawienia sprawy Prezydium Sejmu
i Komisji Regulaminowej Sejmu.
Gdyby pojawiły się "wątpliwości co do rzeczywistych motywów podjęcia postępowania karnego wobec posła lub senatora", albo prezydium, albo komisja regulaminowa mogłyby się zwrócić do Rzecznika Praw Obywatelskich, by ten o zgodę na areszt i postępowanie karne zwrócił się do całej Izby.
Obecnie konstytucja mówi, że parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody izby. Poseł nie może też być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu – "z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego".
Na tym nie koniec szykowanych zmian w kwestii immunitetu. Kolejny akapit programu PiS dotyczy sędziów i prokuratorów.
Program Prawa i Sprawiedliwości 2019
fragment
Prawo i Sprawiedliwość zwróci się też do Sejmu o zmianę art. 181
Konstytucji RP, a także przepisów ustawowych odnoszących się do
prokuratorów w ten sposób, by immunitet sędziów i prokuratorów został
zniesiony, z zastrzeżeniem specjalnego trybu procedowania w razie
wszczęcia postępowania karnego wobec sędziego lub prokuratora.
Decyzje o wszczęciu postępowania podejmować będzie mógł Prokurator
Generalny, decyzje o tymczasowym aresztowaniu – Sąd Najwyższy.
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta na Twitterze odniósł się do doniesień niektórych mediów. Podkreślił, że i w obecnym porządku prawnym Prokurator Generalny kieruje wniosek o areszt.
Kaleta skomentował również opatrywanie informacji w tej sprawie zdjęciami Zbigniewa Ziobry.