Groźba kolejnego Majdanu? Nowe władze Ukrainy wprowadzają bardzo kontrowersyjną decyzję

Za pierwszym razem mieszkańcy Kijowa zbuntowali się przeciwko prezydentowi spolegliwemu wobec Rosji. Czy groźba oddania Donbasu na rzecz Federacji Rosyjskiej znów wyprowadzi Ukraińców na ulice?
Za pierwszym razem mieszkańcy Kijowa zbuntowali się przeciwko prezydentowi spolegliwemu wobec Rosji. Czy groźba oddania Donbasu na rzecz Federacji Rosyjskiej znów wyprowadzi Ukraińców na ulice? Fot. Shutterstock
Ludzie z obozu nowego prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego - jak wynika z informacji docierających z Kijowa - chcą nadać okupowanym przez Rosję republikom specjalny status. W praktyce może to oznaczać drugi Majdan, jeśli obywatele Ukrainy nie pogodzą się z myślą o utracie Donbasu.


Tzw. Euromajdan, czyli bunt obywateli przeciwko władzy, wybuchł w 2013 r. – wtedy, gdy Ukraińcy mieli już dość wspieranego przez Rosję prezydenta Wiktora Janukowycza. Doszło do walk, zginęło blisko sto osób, 3 tys. zostało rannych. Po tamtych wyborach zapanowała nadzieja na demokratyzację kraju i zbliżenie z Unią Europejską. Po ostatnich głosowaniach natomiast - jak się wydaje - Ukraina znów częściej obiera kurs na Moskwę.


Michał Potocki w "Dzienniku Gazecie Prawnej" pisze, że ekipa nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wstępnie zgodziła się na tzw. plan Steinmeiera. Plan ten przewiduje nadanie specjalnego statusu okupowanym częściom Donbasu po wcześniejszym przeprowadzeniu tam wyborów.


Przypomnijmy, że chodzi o zbuntowane republiki, w których od kilku lat toczą się walki między wojskami rządowymi a siłami separatystów wspieranych przez Rosję. W wojnie zginęło już około 13 tysięcy ludzi i nie widać jej końca. Rosja wspiera separatystów, ale tak naprawdę chodzi o kontrolę nad tymi republikami, tak samo jak wcześniej Federacja Rosyjska zajęła Krym.


Ustawa forsowana przez ekipę Zełenskiego przewiduje amnestię dla separatystów, nadanie obszarom o specjalnym statusie prawa do wybierania własnych sędziów i prokuratorów oraz przekształcenie oddziałów wojskowych separatystów w legalne "milicje ludowe".

Dodatkowo plan zakłada, że zbuntowane republiki będą mogły zawierać umowy z rosyjskimi obwodami. Obywatele Ukrainy mogą się obawiać, że w praktyce wprowadzenie plany Steinmeiera oznacza zgodę prezydenta na oderwanie w przyszłości Donbasu przez Rosję.

– Efekty będą dramatyczne. Poprzez wybory zalegalizują bojowników i dadzą im autonomię – wyjaśnił "DGP" Taras Berezoweć, ukraiński ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, bliski poprzedniej ekipie prezydenckiej. – Myślę, że rządzących czeka reakcja społeczeństwa. Nie wykluczam akcji siłowych – dodał Berezoweć w wywiadzie dla dziennika.

Jak informuje "DGP", jest tylko jeden problem z wprowadzeniem planu Steinmeiera w zbuntowanych republikach. Nikt nie ma pomysłu, jak przeprowadzić wybory w czasie, gdy stacjonują tam wojska rosyjskie. Można jednak przypuszczać, że prezydent Rosji Władimir Putin znajdzie jakieś rozwiązanie.

źródło: "Dziennika Gazeta Prawna"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać