Skuteczność tego badania oceniana jest na 96 proc. Widać przewagę PiS

Według badania, polegającego na przeanalizowaniu ostatnich sondaży wyborczych, PiS wygra wybory parlamentarne i będzie rządzić samodzielnie.
Według badania, polegającego na przeanalizowaniu ostatnich sondaży wyborczych, PiS wygra wybory parlamentarne i będzie rządzić samodzielnie. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Podobne badanie przeprowadzono przed wyborami europejskimi. Wtedy sprawdziło się niemal w stu procentach – dokładniej, w ponad 96 proc. Ośrodek Badania.pro na zlecenie portali Onet i Fakt przeanalizował wszystkie sondaże przedwyborcze z ostatnich tygodni i postawił diagnozę: PiS wygra wybory, ale nie zdobędzie dość głosów, by mieć większość konstytucyjną.


Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie sięgające ponad 45 proc. Na drugim miejscu według Badania.pro jest Koalicja Obywatelska, która przyciągnie do siebie 28 proc. głosujących. Do Sejmu weszliby jeszcze przedstawiciele Lewicy, Ludowców i Mniejszości Niemieckiej.

Jak taki wynik przełożyłby się na liczbę mandatów w Sejmie? PiS wprowadziłoby do Sejmu łącznie 246 posłów. To dość, by utworzyć rząd z mocnym poparciem parlamentarzystów. Zwłaszcza, że taki gabinet raczej nie musiałby walczyć z prezydenckim vetem. Jednocześnie wynik nie daje PiS nadziei na to, że samodzielnie zmieni ustawę zasadniczą – do większości konstytucyjnej potrzeba 307 posłów.

Z kolei Koalicja Polska, czyli dziwny twór powstały z połączenia Polskiego Stronnictwa Ludowego z politykami Kukiz'15, może liczyć zaledwie na 13 mandatów. Więc nawet jeśli Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz będą chcieli wesprzeć rząd, to nadal PiS nie będzie miał większości konstytucyjnej.


Wszystko z powodu relatywnie dobrych sondaży dla Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Formacja łącząca Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Zielonych może liczyć na 146 posłów, zaś Lewica, czyli sojusz SLD, Wiosny i Razem na 54 posłów.

Badania.pro do prognozowania preferencji partyjnych używa modelu statystycznego, który opiera się na długoterminowym śledzeniu sondaży następujących ośrodków badawczych: IBRiS, Estymator, Kantar, Pollster, CBOS, Ipsos, Indicator oraz DobraOpinia. Skuteczność symulacji Badania.pro w odniesieniu do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wyniosła ponad 96 proc.

źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje