Banasia jednak da się odwołać? Ujawniono "kruczek", który może wykorzystać PiS

Prawnicy wskazują sposób, jak można odwołać Mariana Banasia ze stanowiska prezesa NIK.
Prawnicy wskazują sposób, jak można odwołać Mariana Banasia ze stanowiska prezesa NIK. Fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta
Prezes NIK jest urzędnikiem niezależnym i w praktyce nieodwoływalnym. Jest jednak sposób, by unieważnić wybór Mariana Banasia na to stanowisko. Chodzi o to, że Banaś wprowadził w błąd ludzi oceniających jego kandydaturę – podaje "Rzeczpospolita".


Marian Banaś został wybrany na stanowisko prezesa NIK głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dziś może czuć się niemal bezkarny, bowiem odwołanie szefa Najwyższej Izby Kontroli jest szalenie trudne. To z kolei sprawia, że politycy PiS mają ogromny problem, a afera Banasia stanowi dla partii Jarosława Kaczyńskiego ogromne obciążenie.

– Prawo jest takie, że praktycznie nie można go odwołać – powiedział w październiku europarlamentarzysta Ryszard Czarnecki podczas "Porannej rozmowy" transmitowanej na portalu gazeta.pl. Jednak jak twierdzą prawnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze dziennika "Rzeczpospolita", jest sposób, by pozbawić Banasia stanowiska.

"Mariana Banasia można usunąć z urzędu, bo pierwszy etap jego wyboru jest wadliwy prawnie z jego winy. Wprowadził bowiem wszystkich w błąd. Zataił m.in. informacje mające znaczenie dla powołania go na stanowisko" – informuje "Rzeczpospolita".

Te istotne informacje to między innymi fakt posiadania kamienicy w Krakowie, której nie wpisywał przez lata do swojego oświadczenia majątkowego czy zaniżanie czynszu, dzięki czemu szef NIK płacił dużo niższy podatek. – Wystarczy, że Senat lub Sejm podejmie uchwałę odnoszącą się nie do wyboru na prezesa, ale do procedury zgłoszenia kandydata, który nie podał ważnych informacji mających znaczenie dla jego wyboru przez parlamentarzystów – tłumaczy "Rzeczpospolitej" prawnik proszący o anonimowość.


W "normalnych okolicznościach" Sejm może odwołać prezesa NIK bezwzględną większością głosów tylko w kilku przypadkach: jeśli ten sam zrzeknie się stanowiska, jeśli z powodu choroby jest niezdolny do pełnienia obowiązków, jeśli został skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Ostatnim powodem do odwołania Banasia mogłoby by być orzeczenie Trybunału Stanu o zakazie zajmowania kierowniczych stanowisk. W przypadku Banasia żaden z warunków nie został spełniony.

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0Orędzie Dudy jak z kampanii. Cytował Morawieckiego i.... naprawił gafę Macierewicza
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
0 0Czy kobiecy sutek zgorszył Moneta? Wyprosili matkę, teraz się tłumaczą