Czarnecki twierdzi, że zgodnie z prawem praktycznie nie da się odwołać Banasia. Ale sposób jest

Marian Banaś praktycznie jest obecnie nie do odwołania. Jarosław Gowin proponuje zmianę konstytucji, żeby odwołanie było możliwe.
Marian Banaś praktycznie jest obecnie nie do odwołania. Jarosław Gowin proponuje zmianę konstytucji, żeby odwołanie było możliwe. Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Gazeta
Obóz dobrej zmiany ma problem z prezesem NIK. Marian Banaś najwyraźniej nie ma zamiaru złożyć dymisji. Ryszard Czarnecki przekonuje, że jeśli PiS ma postępować zgodnie z prawem, to praktycznie nie ma sposobu, by odwołać Banasia. Jarosław Gowin na antenie Radia ZET wskazał jednak rozwiązanie, ale wymagające współpracy opozycji.


– Prawo jest takie, że praktycznie nie można go odwołać – powiedział europarlamentarzysta Ryszard Czarnecki podczas "Porannej rozmowy", transmitowanej na portalu gazeta.pl. Chodzi oczywiście o odwołanie Mariana Banasia, którego PiS wyznaczył na prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

W tle tego powołania pozostaje afera z z kamienicą Banasia, w której działał hotel z pokojami na godziny, oraz dziwne związki Banasia z przedstawicielami krakowskiego półświatka. Jednak Banasia z funkcji szefa NIK rzeczywiście w praktyce nie jest łatwo odwołać.

Żeby to zrobić, wniosek w tej sprawie musiałby złożyć marszałek Sejmu lub grupa 35 posłów. To nie jest problemem. Schody zaczynają się potem.

Sejm bowiem może odwołać prezesa NIK bezwzględną większością głosów tylko w kilku przypadkach: jeśli ten sam zrzeknie się stanowiska, jeśli z powodu choroby jest niezdolny do pełnienia obowiązków, jeśli został skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Ostatnim powodem do odwołania Banasia mogłoby by być orzeczenie Trybunału Stanu o zakazie zajmowania kierowniczych stanowisk. W przypadku Banasia żaden z warunków nie został spełniony.


Jarosław Gowin ma jednak pomysł, jak można rozwiązać tę patową sytuację. W poniedziałek podczas porannego wywiadu na antenie Radia ZET lider Porozumienia stwierdził, że w sprawie Banasia może okazać się konieczną współpraca obozu dobrej zmiany z opozycją. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących odwoływania szefa NIK. Taka zmiana mogłaby oznaczać konieczność dokonania zmian w konstytucji.

źródło: Radio ZET
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"