Piotrowicz i Pawłowicz muszą poczekać. Ich kandydatury trzeba będzie zgłosić jeszcze raz

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz jeszcze poczekają na stanowiska w TK. Ich kandydatury trzeba będzie zgłosić jeszcze raz.
Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz jeszcze poczekają na stanowiska w TK. Ich kandydatury trzeba będzie zgłosić jeszcze raz. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wnioski zgłaszające Elżbietę Chojnę-Duch, Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego trafią do kosza. O tak, po prostu, bo takie są procedury. Jeśli PiS chce osadzić Piotrowicza i Pawłowicz na stanowiskach sędziów TK, będzie musiał zgłosić tych kandydatów jeszcze raz w Sejmie nowej kadencji.


Aż chciałoby się westchnąć z ulgą. Okazuje się, że jest pewien cień szansy, iż Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz nie skompromitują do szczętu Trybunału Konstytucyjnego. To, że oboje zostali zgłoszeni jako kandydaci na sędziów TK, na razie jest tylko pustym gestem.

Jak przekazał Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu portalowi gazeta.pl, każdy z wniosków, także ten dotyczący Elżbiety Chojny-Duch, przepadnie – trafi do kosza zanim trafi pod obrady Sejmu. Chodzi o zasadę dyskontynuacji, zgodnie z którą ustępujący Sejm nie pozostawia następnemu żadnych spraw. Jeśli PiS chce ulokować Pawłowicz i Piotrowicza w TK, będzie musiał te kandydatury zgłosić jeszcze raz po 12 listopada, gdy rozpoczną się prace Sejmu IX kadencji.

Tymczasem nie ustają komentarze wokół obojga polityków. Dziennikarze TVN24 dotarli do dokumentów, w których można przeczytać uzasadnienie wniosków o powołanie Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Piotrowicz został przedstawiony jako wrażliwy człowiek, który walczył z komuną, a jednym z największych atutów Pawłowicz ma być jej bezpartyjność.


Piotrowicza opisano jako człowieka, który "nigdy, jako praktykujący katolik, nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym". "Jako człowiek wrażliwy zawsze angażował się na rzecz pomocy ludziom biednym, bezdomnym i potrzebującym, a drzwi do jego gabinetu prokuratorskiego były zawsze otwarte dla ludzi skrzywdzonych i potrzebujących pomocy, w tym również prawnej".

Brak za to wzmianki o tym, że Piotrowicz był sumiennym prokuratorem w czasach PRL. W 1984 roku został nawet odznaczony brązowym krzyżem zasługi. O sumienności Piotrowicza przekonał się między innymi Antoni Pikul. Pod aktem oskarżenia opozycjonisty związanego z "Solidarnością" widniał podpis... Stanisława Piotrowicza.

Ciekawie wygląda też uzasadnienie kandydatury Krystyny Pawłowicz. "W okresie stanu wojennego, w latach 1982-1989, przygotowywała opracowania prawne w prasie i wydawnictwach podziemnych. Jest autorką licznych – około 50 – opinii-ekspertyz dla najwyższych organów władzy państwowej i administracji oraz dla prezydenta RP z zakresu problemów ogólnoustrojowych, konstytucyjnych, wolności gospodarczej i innych".

To wszystko prawda, jak i to, że w czasie studiów należała do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, ale o tym już autorzy uzasadnienia nie wspomnieli. Najbardziej jednak zwraca uwagę informacja, że Pawłowicz "nie była i nie jest członkiem żadnej partii politycznej". Biorąc pod uwagę jej zaangażowanie w umacnianie władzy Prawa i Sprawiedliwości, legitymacja partyjna byłej poseł nie była chyba do niczego potrzebna.

źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA