PiS szuka sposobów, by wycofać się z kandydatury Piotrowicza. Może go zastąpić ustępujący senator

Stanisława Piotrowicza na stanowisku kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego ma zastąpić Zbigniew Cichoń.
Stanisława Piotrowicza na stanowisku kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego ma zastąpić Zbigniew Cichoń. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kandydaturę Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego nazywano policzkiem nawet dla wyborców PiS. Jak podaje Wirtualna Polska, kierownictwo partii szuka kogoś, kto mógłby zastąpić byłego prokuratura PRL. Według źródeł cytowanych przez portal największe szanse miałby mieć Zbigniew Cichoń, bezpartyjny senator.


Niewygodny Piotrowicz, nieusuwalna Krystyna Pawłowicz i pewna siebie Elżbieta Chojna-Duch – tak przedstawiają się kandydatury PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z trójki potencjalnych członków składów orzekających TK być może jednak będzie musiał zniknąć Stanisław Piotrowicz, którego kandydatura kwestionowana jest zarówno przez opozycję, jak i Andrzeja Dudę oraz samych członków Prawa i Sprawiedliwości.Jak podaje portal Wirtualna Polska, największe szanse na zajęcie miejsca Piotrowicza ma Zbigniew Cichoń. To ustępujący bezpartyjny senator, który w ostatniej kadencji był członkiem klubu senackiego PiS. Cichoń dał się poznać jako zwolennik postawy pro-life, co może być nie bez znaczenia, kiedy przez Trybunał Konstytucyjny będzie miała przejść ustawa zaostrzająca przepisy aborcyjne.


W obecnych wyborach Cichoń nie startował, ponieważ jego kandydatura nie znalazła poparcia na Nowogrodzkiej. Wtedy powodem odsunięcia Cichonia na boczny tor był jego krytyczny stosunek do reformy sądownictwa. Paradoksalnie teraz może to zostać poczytane jako argument przemawiający za niezależnością senatora, dzięki czemu łatwiej będzie bronić jego kandydatury przed potencjalną krytyką opozycji.


Pozostałe bez zmian
Jeśli chodzi o dwójkę pozostałych kandydatek – tu bez zmian. – Pawłowicz jest raczej poza dyskusją – powiedzieli w rozmowie z WP.PL członkowie Porozumienia Jarosława Gowina. – Kandydatura profesor Krystyny Pawłowicz merytorycznie się broni. Estetyka w polityce jest czymś czwartorzędnym. Nie można tego powiedzieć o Stanisławie Piotrowiczu – dodały źródła portalu w pałacu prezydenckim.


Kompetencji Elżbiety Chojny-Duch raczej nie kwestionuje się po żadnej stronie politycznej barykady. Portal WP.PL podaje również, że kandydaturę posłanki PiS miał zaproponować sam Jarosław Kaczyński. Nowi członkowie Trybunału Konstytucyjnego mają zastąpić 3 sędziów TK, których kadencja kończy się 3 grudnia – Stanisława Rymara, Piotra Tuleję i Marka Zubika.

źródło: Wirtualna Polska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
PILNE
0 0Orędzie Dudy jak z kampanii wyborczej. Cytował Morawieckiego i.... naprawił gafę Macierewicza
0 0Marszałek Macierewicz wyrzucił z siebie wszystko. Mówił o gender i "neosocjalistycznym imperium"
dadHERO 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction