Tusk o programie Kaczyńskiego: To ciągle raczej zabawa niż poważne propozycje

Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Premier odniósł się do "kontrexpose" Jarosława Kaczyńskiego. "W kilku miejscach Kaczyński wyraził poglądy, co do których też mam podobne przeświadczenie" – przyznał Tusk, choć poza tym jednoznacznie skrytykował wystąpienie lidera PiS.


Według Donalda Tuska, zdecydowanie lepiej jest, kiedy Kaczyński "bawi się kalkulatorem, a nie zapałkami". Szef rządu podkreślił jednak, że przedstawiony przez prezesa PiS program to "ciągle jest raczej zabawa opozycji niż poważne propozycje".
Donald Tusk

Na pierwszy rzut oka zabrakło osadzenia tego pakietu w realiach kryzysu. Od czterech lat zmagamy się z największym kryzysem od czasów wojny. Żadna diagnoza i recepta nie może abstrahować od tego wydarzenia. Też mógłbym opowiadać o tym, co w Polsce można zrobić, zamykając oczy i zatykając uszy przed tym, co zalewa świat, Europę i Polskę, czyli krzykiem obawy i strachu przed skutkami kryzysu.


Zobacz też: Kaczyński "powiedział to, co myślą Polacy" – ocenia politolog dr Rafał Chwedoruk

Premier zadeklarował, że do środy rząd wyliczy, jaki byłby koszt wprowadzenia pomysłów Kaczyńskiego w życie. Tusk podkreślił, że w przemówieniu prezesa "zabrakło elementarnej odpowiedzialności" w obliczu kryzysu. Według szefa rządu, Polska – tak jak i reszta świata – póki co będzie "stała przed wyzwaniem jak zachować poziom życia bez wydawania dodatkowych pieniędzy". Zdaniem Tuska, część propozycji Kaczyńskiego to przejaw "archaicznej wiary w możliwości państwa".
Donald Tusk

Przypominało mi wystąpienie socjaldemokratów europejskich sprzed 30 lat. One są nacechowane wiarą, że jak się zbuduje urzędy, wyposaży się urzędników w jeszcze większą władzę, to oni rozwiążą takie problemy jak mieszkania, jak miejsca pracy etc. Moim zdaniem to złudzenie, ale to poważny spór o kształt gospodarczy każdego państwa. Każdy ma prawo do głoszenia takich pomysłów.


Czytaj też: "Nie wiem, czemu miało służyć to przemówienie"; "Najlepsze wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego" – użytkownicy Twittera komentują "kontrexpose"

Tusk wypunktował Kaczyńskiemu też kwestię bezrobocia, mówiąc o "zaskakującym brakiem rozeznania" w liczbach. Jak bowiem dowodził premier, w latach 2008-2011, "w warunkach dość ciężkiego kryzysu", powstało ponad 800 tysięcy miejsc pracy. Prezes PiS zaś w swoim planie mówił o stworzeniu 1,2 miliona miejsc pracy, czyli raptem 400 tysięcy więcej od tego, co powstało w latach 2008-2011, w ciągu 10 lat.

Szef rządu przyznał jednak, że w niektórych miejscach zgadza się z liderem Prawa i Sprawiedliwości.
Donald Tusk

Chodzi m.in. o skuteczniejsze ściganie przestępstw przeciw zdrowiu i życiu. Szczególnie o pobicie ze skutkiem śmiertelnym, gdzie często ewidentnych zabójców traktuje się jak zwykłych chuliganów. To bardzo często dotyczy środowisk kibolskich, np. słynnych ataków z meczetami. Oczekiwałbym oprócz wyrażania poglądów, z którymi też się zgadzam, odrobiny pomocy, gdy my się za to twardo zabieramy.


Źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta