Jest reakcja Ministerstwa Sprawiedliwości ws. uchwały Sądu Najwyższego. "Nieważna z mocy prawa"
redakcja naTemat
23 stycznia 2020, 20:22·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 stycznia 2020, 20:22
Długo nie trzeba było czekać na komentarz polityków Prawa i Sprawiedliwości na temat uchwały Sądu Najwyższego dotyczącego sędziów powołanych przez neo-KRS. Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że jest ona niezgodna z prawem.
Reklama.
"Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem nie wywołuje skutków prawnych" – skomentował resort Zbigniewa Ziobry. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że "uchwała Sądu Najwyższego została wydana z rażącym naruszeniem prawa".
W oświadczeniu resortu czytamy, że "uchwała z mocy prawa jest nieważna". "Narusza art. 179, art. 180 ust.1 oraz art. 10 Konstytucji RP. Wbrew obowiązującym przepisom ustawowym Sąd Najwyższy podjął uchwałę w postępowaniu w sprawie podważenia statusu sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa" – napisano w oświadczeniu.
Oświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości:
Zgodnie z Ustawą o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym wszczęcie sporu kompetencyjnego powoduje zawieszenie z mocy prawa postępowania przed Sądem Najwyższym. Wszystkie czynności Sądu w okresie zawieszenia są nieważne. Do czasu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny nie można podejmować żadnych działań w sprawie. Strona sporu nie może sama oceniać, czy do sporu doszło. Konstytucja przyznała to uprawnienie jedynie Trybunałowi Konstytucyjnemu.
Z uchwały Sądu Najwyższego wynika, że sędziowie mianowani przez członków neo-KRS nie mogą orzekać, bo jest to niezgodne z przepisami obowiązującego prawa z zaznaczeniem, że w mocy pozostaną wydane przez nich do tej pory orzeczenia.
Oświadczenie Sądu Najwyższego skomentował także na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.