Utrzymanie lockdownu jest sposobem na opanowanie epidemii koronawirusa
Utrzymanie lockdownu jest sposobem na opanowanie epidemii koronawirusa Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Reklama.
Jednym z najważniejszych czynników w prognozach jest wprowadzony w tym tygodniu lockdown obejmujący m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się. Im dłużej w nim wytrzymany, tym szybciej wygramy z koronawirusem. Niezwykle istotne jest też naśladowanie modelu niemieckiego polegającego na szeroko zakrojonych testach na SARS-CoV-2.
logo
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Polsce Screen z alphamoon.ai

Zdjęcie zakazów po Wielkanocy będzie katastrofą

Przypomnijmy, że obecne zaostrzenia przepisów i zakazy obowiązują do 11 kwietnia. Wielkanoc w tym roku przypada na niedzielę, 12 kwietnia. Poniżej trzy wnioski z przeprowadzonej przez Alphamoon analizy:

#1 wniosek

Według najbardziej optymistycznej prognozy, jaką obecnie dysponujemy, przy utrzymaniu lockdownu na odpowiednim poziomie i zwiększeniu liczby wykonywanych testów, prawdopodobieństwo zakończenia epidemii do końca maja mogłoby wynieść ~44%, a do końca lipca już 78%. Wyraźne zahamowanie powinno być widoczne już w drugiej połowie kwietnia.

#2 wniosek

Całkowite zwolnienie lockdownu po Wielkanocy spowoduje, że na początku maja epidemia wystrzeli gwałtownie w górę. Będziemy świadkami przyrostu liczby zarażonych o dziesiątki tysięcy osób, podobnie jak dzieje się to we Włoszech czy w Hiszpanii.

#3 wniosek

Jeśli będzie decyzja o całkowitym zakończeniu lockdownu w połowie kwietnia, pik zachorowań przypadnie na drugą połowę maja i może osiągnąć poziom nawet kilku milionów. Liczba osób zmarłych może iść w dziesiątki tysięcy, a epidemia skończy się z początkiem wakacji.

Jak opanować koronawirusa?

Najskuteczniejszy wydaje się pierwszy scenariusz. – Realizacja takiego scenariusza sprawi, że będziemy w stanie kontrolować i stopniowo wygaszać epidemię. Nawet jeśli wartości liczbowe w naszych symulacjach są niedoszacowane ze względu na dane, którymi dysponujemy, to trend malejący przy takim postępowaniu zostanie zachowany. W tym procesie ważne jest panowanie nad tzw. współczynnikiem reprodukcji R, który oznacza średnią liczbę osób, jaka zostanie zarażona do momentu izolacji pacjenta – mówi dr Adam Gonczarek z Alphamoon.
Jego zdaniem epidemię można wygaszać na dwa sposoby: ograniczając kontakty międzyludzkie oraz możliwie szybko izolując zakażonych. "Jeśli w długiej perspektywie współczynnik zostanie utrzymany poniżej 1, to epidemia będzie pod kontrolą. W przypadku bardzo restrykcyjnego lockdownu ten współczynnik może spaść nawet do poziomu poniżej 0.4, a wpływ na jego wartość ma suma wszystkich podjętych regulacji" – czytamy w opracowaniu.

Scenariusz 1: Zwolnienie lockdownu po Wielkanocy

logo
Modele predykcyjne dla scenariusza, gdzie zwalniamy lockdown po Wielkanocy. Dla każdej linii został zaznaczony przedział wiarygodności [5%,95%]. Czas lockdownu jest zaznaczony szarym obszarem. Fot. alphamoon.ai

Scenariusz 2: Utrzymanie lockdownu

logo
Modele predykcyjne dla scenariusza, gdzie lockdown zostaje utrzymany. Przedstawiono okres od marca do maja. Dla każdej linii został zaznaczony przedział wiarygodności [5%,95%]. Czas lockdownu jest zaznaczony szarym obszarem. Fot. alphamoon.ai

Scenariusz 3: Utrzymanie lockdownu i zwiększenie liczby wykonywanych testów

logo
Modele predykcyjne dla scenariusza, gdzie lockdown zostaje utrzymany i zwiększamy liczbę wykonywanych testów. Dla każdej linii został zaznaczony przedział wiarygodności [5%,95%]. Czas lockdownu jest zaznaczony szarym obszarem. Fot. https://alphamoon.ai
Analiza została zrealizowana na podstawie ulepszonej wersji modelu epidemiologicznego SEIR, powszechnie stosowanego w przypadku koronawirusa. "Model ten posiada trzy ograniczenia, które wrocławskiej spółce udało się wyeliminować. Jest to najdokładniejsza i najpewniejsza prognoza dot. rozwoju epidemii w Polsce, jaką dotychczas opublikowano" – podają twórcy.
Jeśli na lekcjach matematyki zastanawialiście się, do czego przydają się równania różniczkowe, to właśnie do takich prognoz. Pełnym artykuł naukowy wraz z wyjaśnieniem m.in. sposobu działania SEIR znajdziemy pod tym linkiem.