Kaczyński ściga się z Ziobrystami. Tak się nie wygrywa wyborów

Jarosław Kaczyński na pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej
Jarosław Kaczyński na pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
PiS nie wyciągnęło wniosków z kolejnej wyborczej porażki. Jarosław Kaczyński w rozmowie z Gazetą Polską powiedział, że wokół Bronisława Komorowskiego skupione są grupy wywodzące się z dawnych PRL-owskich służb, głównie wojskowych. Tak się wyborów nie wygrywa.


To bardzo mocne słowa, które nie przysporzą PiS popularności. Wypowiedzi utrzymane w takim stylu nie dają żadnych szans na poszerzenie elektoratu. W ostatnich tygodniach Platforma Obywatelska traciła w sondażach, ale Prawo i Sprawiedliwość w prawie żadnym sondażu nie zyskiwało.


Kaczyński: Tuskowi władza wymyka się z rąk. Nieoczekiwany tercet Palikot-Schetyna-Komorowski?

To zresztą nie pierwsza wypowiedź tego typu w ostatnich dniach. W liście do członków PiS prezes napisał, że ataki na Kościół, biskupów i wiarę zwykłych ludzi przypominają najgorsze czasy PRL, z okresu Władysława Gomułki. W rozmowie z "SE" powiedział z kolei, że w przypadku Smoleńska mamy do czynienia z czymś zupełnie innym niż zwykły wypadek.


Do całej układanki dochodzi jeszcze weekendowa wypowiedź na spotkaniu z wyborcami w Lublinie. Były premier stwierdził tam, że odsunięcie PO od władzy to elementarny warunek istnienia Polski.

Opozycja niewiele może. Ale...

Faktycznie opozycja ma ograniczone pole działania. Koalicja, w tym wypadku PO-PSL, jest w stanie odrzucić dowolny projekt. Takie oskarżenia, negowanie wszystkich decyzji rządu nie są chyba jednak najlepszym pomysłem.

Nie oznacza to oczywiście, że Prawo i Sprawiedliwość nie składa w Sejmie żadnych projektów. Składa. Tylko że poważne tematy raczej się nie przebijają. Media, co zrozumiałe, wolą promować mocne wypowiedzi. Przypomnę, że w 2010 roku słowa Jarosława Kaczyńskiego o Polsce jako kondominium rosyjsko-niemieckim wywołały powszechne oburzenie.


Kaczyński nie chce być prezydentem. Kto będzie kandydatem PiS

Świadoma polityka Jarosława Kaczyńskiego

Paweł Wroński
w środowej Gazecie Wyborczej

Jest w wywiadzie (w Gazecie Polskiej) stwierdzenie niewątpliwie ciekawe: ''Stanowczo podkreślam, że nie będziemy bronili Donalda Tuska - to najgorszy premier od wielu lat'' - mówi Jarosław Kaczyński. Tylko dlaczego to robi? Za każdym razem, gdy tylko otwiera usta.

Nie oznacza to wcale, że Jarosław Kaczyński nie wie, co robi. PiS nie wyciągnęło jednak wniosków z szóstej z rzędu wyborczej porażki. Bo wybory zawsze wygrywa się w centrum. Tak zrobił Donald Tusk.

Michał Kamiński, były polityk PiS kilka dni temu na swoim blogu napisał: Kaczyński już dawno pogodził się, że władzy Tuskowi nie odbierze. Nie pogodzi się jednak i nie pozwoli, aby Ziobro zabrał mu znaczną cześć partii. I to z Ziobrą, a nie z Tuskiem Jarosław Kaczyński będzie walczył do końca.

Pewnie jest w tym trochę racji. Solidarna Polska ma w sondażach od 2 do 5% poparcia. To nie dużo, ale ugrupowanie przekształci się w partię dopiero 24 marca. Przypomnę jednak, że według badania CBOS, 73 proc. zwolenników PiS ufa Zbigniewowi Ziobrze.

PiS o emeryturach bez Kaczyńskiego. Chłodna polityczna kalkulacja

To oczywiste, że prezes będzie ścigać się z Ziobrystami. 14 marca w Warszawie odbędzie się manifestacja PiS. 10 dni później, wspomniany kongres SP. Według Wojciecha Szackiego z "Gazety Wyborczej" oznacza to, że Kaczyński faktycznie boi się Ziobry.

Jarosław Kaczyński w Gazecie Polskiej mówi, że nie wiąże z SP najmniejszych nadziei, bo to prywatny projekt paru osób mający realizować ich partykularne interesy. Taka narracja PiS jest znana od miesięcy. Prawicowy elektorat, co najlepiej pokazuje PJN, nie akceptuje zdrajców i karierowiczów.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy