Sejm będzie procedował pakiet projektów ustaw covidowych, który wprowadzi szereg zmian w funkcjonowaniu służby zdrowia, samorządów i policji. Zawiera także przepisy prawa wymierzone przeciwko koronasceptykom. Oto lista zmian, które znajdują się w treści projektu PiS.
1. Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów epidemicznych
Poselski pakiet projektów ustaw, który będzie procedowany przez Sejm, mówi o objęciu sankcjami wszystkich osób, które nie przestrzegają zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Ustawa ma wprowadzić zmianę zapisu w Kodeksie wykroczeń, dot. chorych albo podejrzanych o chorobę zakaźną, sankcjonującą karą grzywny albo naganą za wspomniane nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków.
2. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe
Jedna z ustaw wprowadzi także zmiany do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z nią niezasłanianie ust i nosa będzie stanowić odmowę sprzedaży albo świadczenia usługi. Oprócz tego będzie karane – patrz punkt 1.
3. Więcej czasu na realizację recept
Autorzy jednego z projektów wychodzą naprzeciw osobom przewlekle chorym, których leki nie pojawiają się w aptekach z powodu przerwach w łańcuchu dostaw. Takie sytuacje miały miejsce na wiosnę. Ustawa wydłużyć ma okres na realizację recept na takie leki. Założono, że będzie pacjent będzie miał na to maksymalnie 150 dni, bo tyle może trwać tzw. sezon grypowy.
4. Zniesienie odpowiedzialności karnej dla lekarzy covidowych
Projekt jednej z ustaw z pakietu poselskiego zakłada także wyłączenie z odpowiedzialność karnej za określone czyny popełniane przez osoby wykonujące zawód medyczny, gdy ich działania lecznicze są podejmowane w celu zwalczania epidemii covid-19. Przez twórców zapis ten został nazwany ustawą o "dobrym Samarytaninie".
Popełniony przez lekarza covidowego błąd nie będzie mógł mieć charakteru ewidentnego zaniedbania. Taki zapis jest także pomocny w przypadku, gdy lekarz będzie musiał zdecydować, kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie.
5. Lekarze z zagranicy będą mieli łatwiej w Polsce
To z kolei zapis, który ma pomóc jak najszybciej załatać dziury w szeregach polskiej służby zdrowia. Lekarze spoza UE, głównie z Ukrainy, Białorusi i Rosji dostaną ułatwienia w przyjmowaniu ich do pracy w Polsce.
Taka osoba będzie musiała posiadać prawo pobytu w RP, mieć potwierdzony przez konsula dyplom lekarza, co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w danej specjalizacji i znać język polski.
6. Lekarze jak funkcjonariusze na służbie
Na to zwracali uwagę ratownicy medyczni, którzy byli atakowani w trakcie interwencji. Projekt ustawy poselskiej zmienia przepisy w tej sprawie. Jeśli zostanie on zatwierdzony, to każda osoba udzielająca pierwszej pomocy albo wykonująca działania związane z ratownictwem medycznym, będzie mogła korzystać z ochrony tak jak funkcjonariusz publiczny.
Będzie tak zarówno w przypadku osoby wchodzącej w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoby udzielająca świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i dyspozytora medycznego podczas wykonywania swoich zadań.
7. Pieniądze dla lekarzy
Jeden z projektów przewiduje także przyznawanie dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 1500 zł dla osób, które wykonują zawód medyczny i mają bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Będzie on niezależny od formy zatrudnienia.
8. Zakupy covidowe bez przepisów dot. zamówień publicznych
Autorzy pakietu projektów covidowych chcą też ułatwić życie samorządom. Nie będą one musiały stosować przepisów Prawa zamówień publicznych przy zamówieniach sprzętu i usług związanych z ochroną i przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa.