
Szczepienia przeciwko grypie 2020: 36 zgonów w Korei Południowej
W koreańskich mediach od kilku dni mówi się o sporym chaosie i dezinformacji w związku z doniesieniami o kolejnych ofiarach śmiertelnych, które wcześniej zostały zaszczepione przeciwko grypie.Wody w usta nabrali też zarówno globalni, jak i koreańscy producenci szczepionek przeciwko grypie, którzy do tej pory nie wydali oficjalnego komentarza w tej sprawie.
Korea Południowa ma problem ze szczepionkami na grypę
Specjaliści nadal próbują wyjaśnić przyczyny zgonów wśród osób włączonych do programu bezpłatnych szczepień.Jakie reakcje alergiczne mogą wystąpić po szczepionce na grypę?
Do produkcji szczepionek przeciwko grypie wykorzystuje się niewielkie ilości białka kurzego, którym namnażane są różne szczepy wirusów grypy (dominujące w danym sezonie grypowym).JAK WYTWARZA SIĘ SZCZEPIONKI PRZECIWKO GRYPIE?
⦁ Do stworzenia szczepionki na grypę dla jednego pacjenta potrzeba 3 jajek.
⦁ 11 dni od zapłodnienia kurzego zarodka do jaja wstrzykuje się konkretne szczepy wirusa grypy, które atakują zarodek i mogą się namnażać dzięki jego tkankom.
⦁ Następnie rozbija się skorupki, a wirusy zostają oczyszczone, inaktywowane i zamknięte w fiolkach. Proces ten może trwać nawet pół roku.
Ze względu na to, że w składzie szczepionek przeciwko grypie może występować niewielka ilość białka jaja kurzego, należy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po ich podaniu.
Zgodnie ze schematem opracowanym przez Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) szczepionkę przeciw grypie można podać dziecku lub osobie dorosłej, u których po zjedzeniu potrawy z jaj (np. jajecznicy) występuje jedynie pokrzywka.
⦁ Zaleca się profilaktycznie, aby osoba uczulona na białka jaja kurzego po szczepieniu przeciw grypie pozostała przez 30 min blisko gabinetu lekarskiego.
⦁ Szczepionek przeciw grypie nie podaje się osobom, u których wcześniej po spożyciu jaj kurzych lub potraw z jaj wystąpiła ciężka reakcja alergiczna pod postacią:
— niedociśnienia,
— świszczącego oddechu,
— nudności i wymiotów,
— obrzęków.
W takich przypadkach wymagana jest konsultacja lekarska u alergologa lub immunologa.