Reklama.
Choć w Polsce Święto Zmarłych jest dużo popularniejsze niż anglosaskie Halloween, to jednak coraz więcej z nas traktuje tę zachodnią tradycję jak nasze swojskie "strachy na Lachy". W wielu domach magiczną atmosferę jesiennych wieczorów ozdabiają roześmiane i szczerbate twarze wyrzeźbione z dyni. Podpowiadamy, jak je zrobić.
JAK ZROBIĆ LAMPION Z DYNI?
⦁ Przygotuj dynię i zaznacz na niej obok siebie dwa trójkąty (które posłużą za oczodoły) oraz część, która będzie odpowiadać za otwór gębowy.
⦁ Natnij dynię z góry i wydrąż jej wnętrze (pozbądź się miąższu i pestek).
⦁ Jeśli chcesz zrobić "ząbki", to pozostaw część odciętej dyni i wytnij z niej dłuższe trójkąty, a następnie nabij je na wykałaczki (zrób ich tyle, ile uważasz za niezbędne). Jeśli końcówki wykałaczki są za długie, to spróbuj je przełamać i dopasować ich wymiar wedle własnego uznania.
⦁ Gotowe "ząbki" na wykałaczkach zacznij wbijać w wyznaczone miejsce na dyni.
⦁ Możesz spróbować także samodzielnie wyciąć w dyni zygzaki, które posłużą za otwór gębowy wydrążonej wcześniej dyni. W takim przypadku miejsca, w których trójkąty się zaostrzają, można dodatkowo naciąć nożykiem w taki sposób, by usunąć nieco skórki i pozostawić kawałki jaśniejszego miąższu, które będą udawały "zęby".
⦁ Warto też wykorzystać inną metodę, która wymaga odwrócenia dyni w taki sposób, by jej środek posłużył nam za "nos". Wokół niego można narysować "oczy" i "szczerbaty uśmiech". Miąższ usuwamy wtedy z drugiej strony tak, by można było wydrążyć dynię i wstawić do jej wnętrza świeczkę ("źrenice" można domalować za pomocą markera lub ciemnej farby).
⦁ Zapaleni majsterkowicze mogą także posłużyć się... wiertarką, którą w wielu miejscach należy zrobić otwory, które stworzą swoisty "abażur". Jeśli po dwóch stronach uda się nam wetknąć kawałek lekko zginającego się drucika, to tak wydrążona dynia może posłużyć nam za lampion, w którym umieszcza się źródło światła (np. diodę podłączoną do baterii).
⦁ Zamiast dyni można się także posłużyć zwykłymi piłeczkami, na których maluje się ciemnymi mazakami charakterystyczne wzory. Po zrobieniu w nich niewielkiego otworu za pomocą śrubokręta, podświetla je diodami zasilanymi płaską baterią.