Od 5 października do 1 listopada 2020 w Polsce zmarło w sumie 45,4 tys. osób. W analogicznym okresie w 2019 roku zgonów było 30,9 tys. — ogłosił Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie. Okazuje się, że najwyższy, bo około 150 proc. wzrost liczby zmarłych odnotowano w grupie osób w wieku powyżej 70 lat.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) na podstawie danych zebranych z Urzędów Stanu Cywilnego z całej Polski ogłosił, że w październiku 2020 roku nastąpił wyraźny wzrost liczby zgonów w naszym kraju.
Tylko w ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca zmarło 14 tys. osób, czyli prawie 2 razy więcej niż w tym samym okresie zarówno rok temu (7,6 tys. zgonów w analogicznym terminie w 2019), jak i 2 lata temu (7,7 tys. zgonów w 2018 r.).
Zgony w Polsce. 150-proc. wzrost zmarłych powyżej 70 lat
Najliczniejszą grupę zmarłych stanowili w analizowanym okresie seniorzy. Wśród osób powyżej 70. roku życia zanotowano aż 150-procentowy wzrost liczby zgonów.
Zebrane dane nie uwzględniają jednak przyczyn zgonu, ponieważ takie informacje analizowane są w dłuższym okresie czasu i podawane są raz na rok (dane za 2020 rok zostaną ogłoszone dopiero na przełomie 2021/2022).
— W październiku mocno wystrzeliła w górę liczba zgonów praktycznie we wszystkich województwach i podregionach — potwierdza analityk Kamil Pastor z Centrum Danych i Analiz Ekonomicznych SpotData, który na swoim koncie na Twitterze oraz na własnej stronie internetowej przedstawia aktualne analizy na podstawie danych GUS oraz EuroStatu.
Najwięcej zgonów zanotowano w badanym okresie na Mazowszu, w województwie śląskim oraz w Małopolsce.
Zdaniem Kamila Pastora także w listopadzie da się zauważyć wyraźną tendencję wzrostową w przypadku liczby zgonów w Polsce.
— W pierwszym tygodniu listopada nadwyżkowa śmiertelność wynosiła ok 100% — obliczył ekspert.
Ze względu na brak danych dotyczących liczby zgonów na poziomie powiatów i gmin, informacje na temat śmiertelności w Polsce można analizować jedynie na przykładzie podregionów — zaznacza Kamil Pastor.
Analityk stworzył także własną ekspertyzę dotyczącą statystyk zgonów w Europie w ujęciu tygodniowym dla wybranych państw, którą można śledzić na stworzonej przez niego stronie internetowej .