To "game changer" pozwalający otyłym pacjentom zmniejszyć wagę nawet o jedną piątą — tak nad wynikami międzynarodowych badań przeprowadzonych w 129 ośrodkach w 16 krajach rozpływają się nagłówki największych serwisów od BBC po "The New York Times". Naukowcom z Northwestern University w Chicago udało się po raz pierwszy wykazać, że przeciwcukrzycowy lek może mieć zaskakujące działanie u pacjentów z nadmiarem kilogramów.
Co to jest semaglutyd, jak działa i dlaczego może dokonać rewolucji w walce z otyłością na świecie?
Przełomowe wyniki międzynarodowych badań naukowców z Nortwestern University w Chicago
W jaki sposób lek na cukrzycę typu II może pomóc osobom otyłym i z nadwagą?
Od dawna panuje powszechne przekonanie, że diety-cud można włożyć między bajki, a wszelkiej maści środki powodujące gwałtowny spadek wagi to tylko kolejny sposób na naciągnięcie naiwnych, którzy chcą szybko schudnąć bez wysiłku. Wygląda na to, że tym razem jest inaczej...
Po raz pierwszy wyniki badań klinicznych opublikowanych w prestiżowym "New England Journal of Medicine" wskazują, że semaglutyd, czyli dobrze znany w medycynie lek stosowany dotąd na cukrzycę typu II, daje zaskakujące efekty w walce z otyłością i nadwagą.
Do tej pory nie udało się wykazać, by jakikolwiek inny środek farmaceutyczny był w stanie osiągnąć podobne efekty bez skutków ubocznych, a na dodatek poprawiałby stan zdrowia pacjentów z otyłością lub nadwagą (bez interwencji chirurgicznej).
— To początek nowej ery skutecznych metod leczenia otyłości. Ten lek jest przełomem — potwierdza dr Robert Kushner z Northwestern University Feinberg School of Medicine, kierujący badaniami prowadzonymi od 2018 roku w 129 ośrodkach badawczych w 16 krajach na świecie na blisko 2 tys. pacjentów, których średnia waga wynosiła 105 kg.
CO TO JEST SEMAGLUTYD?
Semaglutyd (w postaci roztworu do wstrzykiwań) to lek na receptę, który dotąd przepisywany był pacjentom z cukrzycą typu II. Na polskim rynku dostępny jest wyłącznie na zalecenie lekarza (kosztuje od ponad 100 do około 360 zł).
Lek na cukrzycę daje takie efekty jak... operacja bariatryczna?
Naukowcy z Chicago już dawno zauważyli, że produkowany przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk środek nie tylko pomaga walce z najpopularniejszym typem cukrzycy, ale w ponad dwukrotnie wyższej dawce niż zaleca się obecnie, jest w stanie hamować apetyt (poprzez przejęcie kontroli tymi obszarami w mózgu i w jelitach, które mają wpływ na sterowanie tym procesem).
Z tego powodu już 2 lata temu (jeszcze przed pandemią covid-19, jesienią 2018 roku) rozpoczęli badania nad wykorzystaniem semaglutydu do walki z otyłością.
Wszyscy uczestnicy badań z 16 krajów na różnych kontynentach (w Azji, Europie i w Ameryce Północnej i Południowej) byli osobami pełnoletnimi i byli otyli lub mieli sporą nadwagę (średnio każdy ważył po 105 kg).
Naukowcy podawali im raz w tygodniu po 2,4 mg semaglutydu podskórnie. Część grupy przyjmowała zaś placebo. Co 4 tygodnie każdy badany przechodził indywidualne konsultacje z dietetykiem.
Uczestnicy byli zachęcani do utrzymywania aktywności. Dostarczono im kettle do ćwiczeń, a także wyposażono ich w wagę, która dostarczała pełnych informacji na temat ich wagi, ilości tłuszczu i innych parametrów.
Semaglutyd — lek, który może dokonać rewolucji w walce z otyłością
Badania trwały w sumie przez 68 tygodni i wzięło w nich udział 1961 osób. W grupie, która przyjmowała semaglutyd przez około 15 miesięcy:
każdy uczestnik badań schudł średnio 15,3 kg
ponad jedna trzecia uczestników (33 proc.) zredukowała masę ciała o 20 proc.
trzy czwarte uczestników (75 proc.) zmniejszyło wagę o około 10 proc.
U wielu pacjentów zaobserwowano też pozytywne efekty w walce z cukrzycą typu II lub tzw. stanem przedcukrzycowym.
Z kolei w grupie, która dostawała placebo, każdy schudł średnio po około 2,6 kg.
Eksperci podkreślają, że uzyskane wyniki okazały się znacznie bardziej pozytywne niż jakiekolwiek inne leki, które dotąd wykorzystywano w leczeniu otyłości lub nadwagi na świecie.
Lekarze potwierdzają, że podobne efekty dotąd uzyskiwano tylko poprzez zabiegi chirurgiczne (tzw. operacje bariatryczne pozwalają stracić do około 25-30 proc. masy ciała u osób z otyłością olbrzymią). W ciągu ostatnich 20 lat nie było bardziej skutecznego sposobu redukcji masy ciała.
Według dr Caroline Apovian z Center for Weight Management and Wellness at Brigham and Women's Hospital, skuteczność semaglutydu u osób z nadwagą lub otyłością okazała się wręcz „fenomenalna”.
Lek na cukrzycę typu II hamuje głód i może redukować wagę u otyłych nawet do 20 proc.
Semaglutyd zawiera syntetyczną wersję naturalnie występującego w ludzkim organizmie hormonu, który odpowiada za odczuwanie sytości.
Dzięki temu osoby, które ważą zbyt dużo, nie miewają napadów głodu i są w stanie spożywać posiłki w normalnych ilościach. Dostarczanie odpowiedniej dawki tego preparatu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie ich organizmu.
U badanych nie wystąpiły dotąd żadne poważne skutki uboczne (poza sporadycznymi i pojedynczymi przypadkami biegunek, wymiotów i nudności), a zastosowanie leku wręcz poprawiło ich stan zdrowia.
Zmniejszyło się u nich ryzyko chorób serca, cukrzycy, a także ciężkiego przebiegu covid-19, ktory może zagrażać im w przypadku zakażenia koronawirusem.
Badacze w dalszym ciągu planują obserwować długoterminowe konsekwencje zastosowania semaglutydu do walki z otyłością lub nadwagą. Na razie nie wyklucza się, że rozpoczęcie terapii za pomocą tego środka może wymagać przyjmowania go nawet do końca życia, dlatego nie będzie on skierowany do osób, które chcą się tylko szybko odchudzić, a nie mają dużej nadwagi lub nie są otyłe.
Prof. Stephen O'Rahilly z University of Cambridge komentując wyniki badań Amerykanów dla stacji BBC powiedział, że:
Dietetycy nadal podkreślają jednak, że choć nowa alternatywa pomocy osobom z otyłością i nadwagą z pewnością jest warta uwagi, to w przypadku osób, które nie są otyłe lub nie mają większego problemu z wagą, a chcą po prostu zrzucić kilka kilogramów lub uprzymać prawidłową masę ciała, nadal niezbędny będzie zdrowy styl życia, aktywność fizyczna i dobrze zbilansowana dieta (najlepiej indywidualnie dobrana do potrzeby danego pacjenta przez specjalistów).
Utrata masy ciała, jaką udało się osiągnąć (za pomocą semaglutydu — przyp. red) jest większa niż w przypadku jakiegokolwiek zarejestrowanego dotąd leku przeciw otyłości.