Poniedziałkowe wydanie "Wiadomości" zaczęło się od peanów pod adresem walczącego z koronawirusem rządu PiS. Niestety nie wszystko w materiale się zgadzało, a słupki, które przedstawiały tempo szczepień w Polsce na tle innych europejskich państw, szybko stały się hitem internetu.
Materiał otwierający "Wiadomości" 22 lutego miał wyjątkowo optymistyczny ton. Poinformowano, że do Polski dotarło kolejnych 380 tys. dawek szczepionki przeciw covid-19, a nasz kraj może pochwalić się imponującym tempem szczepień.
W materiale pojawił się również prezydent Andrzej Duda, który chwalił rząd za walkę z koronawirusem i mówił o "zdanym egzaminie". Internauci wyłapali jednak w pochwalnym materiale "Wiadomości" TVP dwie nieścisłości.
Zapowiadająca go Edyta Lewandowska stwierdziła, że Polska znajduje się "w światowej czołówce tempa szczepień na COVID-19". Jednak już chwilę później w materiale pojawiło się zdanie: "Polska od wielu dni utrzymuje się w ścisłej europejskiej czołówce". Niestety tylko ono z tych dwóch jest poprawne.
Jak wynika z danych Bloomberg Vaccine Tracker na dzień 22 lutego, na które powołało się w TVP, w Polsce przeprowadzono już 2,7 mln szczepień, a 7,1 mieszkańców na 100 otrzymało już szczepionkę. Znaleźliśmy się tym samym na czwartym miejscu pod względem tempa szczepień. Przed Polską są Malta (12,82 mieszkańców na 100) i Dania (8,36), a taki sam wynik jak nasz kraj (7,1) zanotowała Rumunia.
Jednak na tle światowym – wbrew słowom Lewandowskiej – Polska jest daleko w tyle, bo za pierwszą dwudziestką. Z oficjalnych danych CNN na 23 lutego wynika, że w czołówce są: Gibraltar (90 mieszkańców na 100 zostało zaszczepionych), Izrael (87) i Seszele (67). W pierwszej dziesiątce znalazły się również m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kajmany i Wielka Brytania.
Nietypowy wykres w "Wiadomościach"
To nie jedyna nieścisłość w "Wiadomościach". W programie wykorzystano wykres, w którym przedstawiono tempo szczepień w Polsce na tle innych krajów w Europie. Zaznaczona na zielono Polska znalazła się przed "czerwonymi" krajami, w tym Hiszpanią (6,32), Niemcami (5,86) i Francją. I to jest prawda.
Jednak na wykresie w "Wiadomościach" zupełnie pominięto wspomniane wcześniej Maltę, Danię i Rumunię, które znajdują się przed lub (w przypadku Rumunii) na równi z Polską. Dało to efekt, jakby... Polska prowadziła w Europie pod względem tempa szczepień.