3 procent — o tyle obniżył się deklarowany wskaźnik skuteczności szczepionki AstraZeneca przeciwko covid-19. Nowe wyniki badań klinicznych wskazują, że preparat działa nie z 79-, a 76-procentową skutecznością. Nadal w 100 proc. chroni przed ciężkimi i krytycznymi przypadkami covid-19, a u osób powyżej 65. roku życia w 85 procentach zapobiega objawowej postaci choroby — zapewniają producenci.
Nowe dane na temat skuteczności szczepionki przeciwko covid-19 firmy AstraZeneca.
Szczepionka AstraZeneca w 100-proc. chroni przeciwko ciężkim przypadkom covid-19 i w 76 proc. zapobiega objawowej postaci covid-19.
Naukowcy, lekarze i instytucje badawcze rekomendują szczepienie preparatem AstraZeneca.
Choć ogólny wskaźnik skuteczności szczepionki AstraZeneca okazał się być nieco niższy niż wcześniej deklarowano (na poziomie 76% a nie 79%), to nadal szczepienia tym preparatem uznawane są za bezpieczne i można dzięki nim zapobiec najcięższym postaciom choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, które wymagają hospitalizacji.
Szczepionka AstraZeneca — jaka skuteczność przeciwko COVID-19? [NOWE DANE]
Nowe badania kliniczne preparatu AstraZeneca, który opracowano we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, oparto na analizie 190 infekcji covid-19 zaobserwowanych wśród ponad 32,4 tys. uczestników badań przeprowadzonych w USA, Peru i Chile (wcześniejsze dane opierały się na danych dotyczących 140 infekcji).
— Niedawno udostępniliśmy dane z naszego badania fazy III szczepionki COVID-19 w USA. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do szerokiego i sprawiedliwego dostarczania naszej szczepionki bez zysku podczas pandemii — ogłosił neurolog Mene Pangalos, wiceprezes ds. badań i rozwoju BioPharmaceuticals R&D z firmy AstraZeneca.
— Główna analiza jest zgodna z wcześniej wydaną oceną okresową i potwierdza, że szczepionka przeciwko COVID-19 (AstraZeneca - przyp. red) jest wysoce skuteczna u dorosłych — dodał Mene Pangalos.
Podobnego zdania jest prof. Paul Griffin z Uniwersytetu Queensland, który potwierdza, że badanie III fazy było dobrze skonstruowane i rozległe, a na jego wyniki oczekiwano z niecierpliwością.
Badacz podkreślił, że sam zaszczepił się już szczepionką AstraZeneca. To samo zrobili także jego rodzice. Wedle zapewnień eksperta:
Wygląda na to, że jest to bardzo skuteczna szczepionka, bez obaw o bezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, że to powinno teraz dać ludziom pewność, że szczepionka ta jest właściwa do dalszego stosowania.
AstraZeneca: 100-procentowa ochrona przed ciężkim COVID, nieco niższa skuteczność przeciwko objawową postacią choroby
W oświadczeniu z 25 marca 2021 AstraZeneca podkreśliła, że opracowana przez nich szczepionka przeciwko covid-19:
ze 100-procentową skutecznością chroni przed najpoważniejszymi postaciami covid-19 (wymagającymi pobytu w szpitalu)
w 76 proc. chroni przed objawową postacią covid-19 (u osób powyżej 65. r. ż. w 85 proc.)
Producenci preparatu mają wkrótce wystąpić o pozwolenie na stosowanie go w wyjątkowych sytuacjach na terenie USA.
Najprawdopodobniej to właśnie dlatego zdecydowano się ogłosić oficjalnie nowe dane na temat skuteczności szczepionki AstraZeneca. Niedawno za posługiwanie się nieaktualnymi wskaźnikami firmę zganił m.in. Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).
Ze szczegółowymi wynikami III fazy badań klinicznych można się zapoznać na stronie: astrazeneca.com. Na razie udostępniono tylko część informacji na ten temat. Wkrótce ma być opublikowany pełny raport ze wszystkimi zebranymi danymi.
Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna. Eksperci rekomendują szczepienie tym preparatem
Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna. Zdaniem ekspertów preparat nie jest powiązany ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.
– Korzyści szczepionki nadal są o wiele większe niż wynikające z jej użycia potencjalne ryzyko – potwierdziła przewodnicząca Komitetu ds. Bezpieczeństwa EMA Sabine Straus.
– Komitet uznał, że jest to niezmiernie ważne, aby profesjonaliści opieki zdrowotnej i osoby przybywające na szczepienia byli świadomi efektów ubocznych. Komitet rekomenduje tym samym, żeby dodać do ulotek ostrzeżenia z opisami zaobserwowanych przypadków – ogłosiła Europejska Agencja Leków.